Czym są inwertery hybrydowe?
Przewiń do artykułu
Menu

Hybrydą nazywamy coś, co łączy ze sobą funkcje dwóch różnych rzeczy. Przykładowo, pojazdy hybrydowe korzystają z dwóch rodzajów napędów – spalinowego i elektrycznego (które mogą pracować na zmianę lub jednocześnie – w zależności od potrzeb). W tym tekście zajmiemy się jednak innym rodzajem hybrydy - falownikiem hybrydowym, który łączy w sobie funkcje falownika standardowego oraz akumulatorowego, tworząc inteligentne urządzenie.

Inwerter wielofunkcyjny

Inwerter standardowy (zwany inaczej szeregowym lub stringowym) to kluczowy element każdej instalacji fotowoltaicznej. Zadaniem inwertera jest przekształcanie prądu stałego wytworzonego przez instalację w prąd zmienny, tak, aby możliwe było zasilenie urządzeń użytku domowego.

Inwertery akumulatorowe natomiast działają w sposób dwukierunkowy i można zastosować je zarówno w instalacjach on, jak i off-grid. Oznacza to, że są one w stanie magazynować energię oraz przekształcać prąd stały w prąd zmienny i odwrotnie. Ich główną zaletą jest to, że w sposób płynny i niezawodny dostarczają energię z systemów magazynujących do urządzeń użytku domowego, także podczas braków w dostawach prądu. Zapewnia to całkowitą niezależność od zewnętrznych dostaw prądu.

Jeśli rozważasz przejście na energię ze słońca i jednocześnie chciałbyś zainstalować akumulator do jej przechowywania, inwerter hybrydowy będzie świetnym rozwiązaniem.

Inwertery hybrydowe charakteryzują się innym okablowaniem niż falowniki tradycyjne – mają więcej wejść i wyjść. Znacznie ułatwia to wysyłkę energii elektrycznej z oraz do skrzynki rozdzielczej, sieci elektrycznej i akumulatorów przechowujących energię. Jednak, jak każde innowacyjne rozwiązanie, to także ma wady i zalety, o których warto wiedzieć.


 

Przeczytaj także: Dobór falownika do mikroinstalacji PV

 


Zalety inwerterów hybrydowych
Inwertery hybrydowe w kilku aspektach mają przewagę nad pozostałymi rodzajami inwerterów połączonych z siecią (np. mikroinwerterami):

Zoptymalizowany design
Decydując się na montaż akumulatora do istniejącej już instalacji, trzeba zakupić nie tylko sam akumulator i prawdopodobnie nowy inwerter, ale także kontroler ładowania akumulatora oraz system monitorujący wydajność całej instalacji. To sprzęt, który zajmuje dużo miejsca, a za tym idą jeszcze większe koszty. Inwertery hybrydowe natomiast łączą te wszystkie funkcje i są dostępne w znacznie bardziej przystępnej cenie.

Funkcje inteligentnego inwertera/ ładowarki
W inwerter hybrydowy wbudowany jest kontroler ładowania, który wykrywa, kiedy najlepiej przesłać do akumulatorów energię pobraną z sieci lub wyprodukowaną przez panele słoneczne. Niektóre modele można zaprogramować tak, aby możliwe było korzystanie z energii zgromadzonej w akumulatorach wtedy, gdy energia z sieci drożeje, oraz ładowanie akumulatorów, gdy jest ona tańsza. Pozwala to sporo zaoszczędzić.

Monitoring i kontrola dzięki apce
Obecnie żyjemy w dobie cyfryzacji i telefony służą do czegoś więcej niż tylko prowadzenia konwersacji.  Logując się do dedykowanej aplikacji jako właściciel instalacji mamy dostęp do zebranych danych i jesteśmy powiadomieni czy i kiedy system nie działa poprawnie. Wiele inwerterów hybrydowych jest także wyposażonych w opcję przesyłania danych na temat wydajności systemu do firmowych portali znajdujących się w chmurze.

Dzięki dedykowanej aplikacji można również ustawić tryb czuwania lub wakacyjny w inwerterze. Dzięki temu mamy pewność, że zużycie energii wytworzonej przez instalację będzie optymalne nawet wtedy, jeśli nie będzie nas w domu.

Opcje przełączania prądu stałego i zmiennego
Część inwerterów hybrydowych projektuje się z myślą, aby miały większą wydajność. Za każdym razem jednak podczas konwersji prądu stałego na prąd zmienny i z powrotem, na skutek strat konwersyjnych, tracimy trochę energii.

Nowoczesne inwertery hybrydowe, zamiast przetwarzać energię otrzymaną z paneli słonecznych wprowadzają ją do akumulatora w postaci prądu stałego – pozwala to uniknąć strat konwersyjnych i zapewnia maksymalne wykorzystanie energii.

Przewymiarowanie systemu
Niektóre hybrydy pozwalają na podłączenie inwertera do znacznie większych instalacji lub na podłączenie mniejszych inwerterów do instalacji standardowej wielkości.

Maksymalizacja wydajności systemu jest możliwa dzięki zwiększeniu mocy wyjściowej w słabszych warunkach oświetleniowych jak wschód czy zachód słońca. Ma to szczególne znaczenie, jeśli korzystamy z czasowego system rozliczania – wtedy energia uzyskana wieczorem jest najdroższa.

Należy bardzo uważnie podejść do projektowania systemu, ponieważ falowniki mogą wygenerować określoną ilość prądu zmiennego, której nie można przekroczyć. Jeśli nasze panele produkują duże ilości prądu stałego, falownik może obcinać produkcję energii do takiej ilości, którą faktycznie będzie w stanie przetworzyć.

Co więcej, zbyt duża moc przepływająca przez falownik może skrócić żywotność naszego sprzętu. A ponieważ inwerter jest najdroższym i najbardziej podatnym na awarie elementem całej instalacji, nie chcemy, żeby coś poszło nie tak już na etapie projektowania. Dlatego tak ważne jest to, żeby dobrze wybrać instalatora. O tym więcej przeczytasz tutaj:


 

Przeczytaj także: Jak wybrać wykonawcę? Część 1: Znaki ostrzegawcze

 


Wady inwerterów hybrydowych
Nawet inwerter hybrydowy nie jest doskonały i ma kilka wad, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na jego kupno.

Ograniczenia mocy zapasowej
Niektóre inwertery hybrydowe nie obsługują technologii pass-through, która w przypadku braku zasilania umożliwia jednoczesne dostarczanie energii do używanych urządzeń oraz ładowanie akumulatorów. Może być to szczególnie frustrujące, jeśli w danym momencie nie ma prądu, a nasz system nie ma opcji awaryjnego zasilania.

Z kolei inne hybrydy mają możliwość dostarczania energii - zarówno tej zgromadzonej w akumulatorach, jak i generowanej na bieżąco do urządzeń, które wymagają zasilenia podczas przerw w dostawie prądu.

Należy być świadomym tego, jakie możliwości oraz ograniczenia ma zainstalowany przez nas system, żeby przypadkiem nie okazało się, że nie możemy w pełni wykorzystać mocy, którą dysponujemy, gdy nagle zabraknie prądu. Przykładowo, jeśli chcesz, żeby podczas braku w dostawach prądu obie fazy działały na maksymalnych obrotach, ale falownik nie jest w stanie dostarczyć całkowitej mocy wyjściowej, komponenty mogą nie być w stanie działać w tym samym czasie.

Zastosowanie przy istniejących już instalacjach
Jeśli posiadasz już instalację i planujesz dokupić do niej akumulator, inwerter hybrydowy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepszą i tańszą opcją będzie sparowanie istniejącego falownika ze zwykłym akumulatorem zasilanym prądem zmiennym.

Warunki pogodowe
Mimo że większość inwerterów może być instalowana na zewnętrznej ścianie budynku mieszkalnego, nie wszystkie są dostosowane do warunków pogodowych panujących na dworze.

Inwertery wyższej klasy mają to do siebie, że nie są przeznaczone do instalacji zewnętrznej, nawet jeśli miałyby być chronione przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.

Niektóre inwertery można zaprogramować tak, aby podczas odcięcia zasilania dostarczały energię do wybranego przez nas obwodu. Przechodząc na energię słoneczną, właściciele domów często decydują się na inwertery hybrydowe, nawet jeśli nie mają jeszcze zainstalowanych akumulatorów. Dzieje się tak ze względu na niski wkład początkowy.


Kilka myśli końcowych
Falowniki hybrydowe to świetne rozwiązanie dla podłączenia instalacji z akumulatorami podtrzymującymi pracę systemu w przypadku przerw w dostawach prądu. Skutecznie łączą w sobie najlepsze cechy falownika standardowego i akumulatorowego.
 

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl