Podgląd

Moja strefa opinii

Obecnie, informacje w serwisie są filtrowane, zgodnie z wybranym przez Ciebie profilem.

Planergia Informacje to informacyjna część serwisu
w której zamieszczamy artykuły, raporty i analizy, porady, kompleksowy poradnik budownictwa energooszczędnego (Postaw (na) Eko-dom), Strefę opinii – autorskie materiały firm, uczelni, instytucji i ekspertów branżowych. więcej...
Planergia Technologie to miejsce, gdzie firmy technologiczne, wykonawcze czy biura architektoniczne mogą zamieszczać swoje oferty i w ten sposób docierać do osób podejmujących inwestycje. więcej...
Planergia Finanse to zespół doświadczonych konsultantów i analityków, którzy współtworząc Grupę Doradczą Altima Sp. z o.o. uczestniczyli w realizacji około 450 projektów o łącznej wartości ponad 2,5 mld zł. Dla klientów pozyskaliśmy ponad 600 mln zł. więcej...
Zaloguj się

8

Ofert
dostawców technologii

66

Zapytań

53

Źródeł finansowania

03 październik 2014

O inteligentnych budynkach w Krakowie

Inwestujmy w nowe technologie budynkowe, ale z głową i z kalkulatorem w ręku - taki prosty wniosek można wysnuć z konferencji „Zarządzanie inteligentnymi budynkami – Digital Home”, która odbyła się w murach Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w ubiegłym tygodniu. Wykładowcy – naukowcy, producenci i projektanci – dzielili się doświadczeniem z branży nowoczesnego budownictwa.

 


Precyzyjnie dobrana technika grzewcza, konkurencyjne taryfy energetyczne, efektywne zarządzanie budynkiem i wspierające mechanizmy finansowe – realizacja tych punktów w trakcie inwestycji, daje gwarancję, że jej efekty zadowolą na równi inwestorów i użytkowników.


Sprawa pierwsza – technologie grzewczo-chłodzące.


Ich dobór musi opierać się na dokładnej analizie potrzeb i uwarunkowań obiektu, ale też znajomości trendów rynkowych. Fotowoltaika rozkwita – zapewniał specjalista Viessmanna – i to nie dzięki dotacjom, ale raczej perowskitom. Ten materiał, którego stosunkowo łatwą produkcję wynalazła Polka Olga Malinkiewicz, szturmem zdobywa rynek PV i w ciągu kilku lat prawdopodobnie całkiem zastąpi krzem. Dzięki perowskitom fotoogniwa powinny być tańsze i łatwiejsze w instalacji.


W odwodzie zawsze też będzie biomasa. Zrębek jest i będzie najtańszym paliwem, a Polska jest największym eksporterem peletu w Europie, choć sama zużywa go w ilościach śladowych.


Po drugie – zarządzanie budynkami.


Truizmem, ale niezbędnym, jest przypominanie, że o automatyce trzeba myśleć już na etapie projektowania budynku. Wielu architektów w ogóle nie zna się na systemach, tymczasem rynek dynamicznie się zmienia. Zarówno w skali globalnej – o czym pisaliśmy ostatnio sporo – jak i w Polsce, a nawet regionie.

 

W piątek Klaster Zrównoważona Infrastruktura pokazał premierowo swój system bazujący na standardzie KNX. Nasz ekspert - dr inż. Marcin Pawlik – wskazał natomiast potencjał badawczy budowanego laboratorium inteligentnego budownictwa - DLJM Lab. Branża rozwija się i będzie rosnąć, bo nowe technologie automatyki budynkowej nie tylko mają monitorować i optymalizować zużycie energii, ale też umożliwiać samodzielne użytkowanie budynków przez osoby starsze i niepełnosprawne. Nie bez znaczenia był udział PFRON-u w organizacji konferencji.


Inwestycje z wykorzystaniem nowych technologii nie muszą być droższe.


Współpraca z uczelniami ma być źródłem efektywnych rozwiązań na zasadzie „win-win”- do czego zachęcał broker innowacji UJ. Program Prosument, coraz popularniejsze Partnerstwo Publiczno-Prywatne, program „Energy Efficient Buildings 2015” w ramach Horyzontu 2020, programy NFOŚiGW – to możliwości dofinansowania inwestycji ze źródeł publicznych wymienione w piątek, ale ich paleta jest duża szersza. Że to działa na Słowacji, udowadniał Tomas Rovnak, którego organizacja specjalizuje się w realizacji projektów z 7. Programu Ramowego.

 

Dobrym polskim przykładem zaznaczyła się inwestycja Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach realizowana przy wsparciu z regionalnego programu operacyjnego. Biurowiec  Goeppert-Mayer wykorzystujący system trigeneracji jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat BREEAM International na poziomie „Outstanding". Wyposażony w system zarządzania instalacjami HVAC, oświetleniem czy kontrolą dostępu obiekt w pełni zasługuje na miano inteligentnego budynku.


Więcej o konferencji...


Wszystkie prezentacje z konferencji będą dostępne na stronie organizatorów konferencji . Polecamy!

Poprzedni temat : I Samorządowe Forum Województwa Śląskiego Następny temat : Europejski Kongres MSP także w Parku Euro-Centrum
Najpopularniejsze w tej kategorii
Archiwum artykułów strony głównej
?>