Koszty budowy domu – na co wydamy najwięcej?
Przewiń do artykułu
Menu

Myślisz, na czym możesz zaoszczędzić przygotowując się do budowy domu? Nie musisz kombinować, my ci podpowiemy. Twoje oszczędności zaczynają się od realistycznego oszacowania potrzeb mieszkaniowych rodziny. Następnym krokiem jest przygotowanie budżetu inwestycji. Te dwa kroki są najważniejsze. Dowiedz się dlaczego.

Zakładamy, że zdajesz już sobie sprawę, iż jeśli twoja rodzina składa się z dwóch osób, to nie potrzebujesz domu o powierzchni 200 mkw albo i większej. Jeśli natomiast masz dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym, to zastanów się, jak długo jeszcze będą one z tobą mieszkać pod jednym dachem.

Rozważ, w jakiej perspektywie czasu możesz być pewien wysokości swoich zarobków (i stabilności pracy). Ile masz lat? Jaki jest twój stan zdrowia? To nie są pytania pozbawione sensu. Budowa domu to inwestycja życia i właśnie od etapu życia, na którym się znajdujesz, musisz planować swój dach nad głową.


Gdzie będziesz budował?

To ważna okoliczność, bo dom wymaga gruntu, na którym go postawisz, a więc zakupu działki. Ceny za metr kwadratowy gruntu, na którym może powstać budynek rosną, choć nie skokowo i nic nie wskazuje na to, że trend ten się odwróci. Raczej przeciwnie.

W tabeli przedstawiamy średnie ceny ofertowe (czyli oczekiwane przez sprzedających) działek budowlanych dla województw i miast wojewódzkich (w zł/mkw).

 


Etapy budowy – co obejmują?

Warto znać kolejne etapy budowy domu oraz to, co one obejmują. Sam fakt, że twój nowy dach nad głową wyjdzie z ziemi nie oznacza, iż możesz już schować portfel do kieszeni. Przed tobą jeszcze spore wydatki.

Pierwszym etapem budowy domu jest stan surowy otwarty, który obejmuje:

 • fundamenty wraz z izolacją (i ewentualną piwnicą)
 • ściany nośne
 • słupy
 • stropy
 • schody betonowe
 • konstrukcję dachu wraz z pokryciem

W budynku zakończyły się więc prace konstrukcyjne. Następnym etapem jest stan surowy zamknięty, do którego zaliczamy:

 • izolację stropu
 • izolację podłogi na gruncie
 • ułożenie podkładów podłogowych
 • wstawienie stolarki okiennej i drzwiowej (czasem też bramy garażowej)

Po przejściu tych dwóch zasadniczych etapów, inwestor musi być przygotowany na kolejne wydatki związane z położeniem wszystkich instalacji, ociepleniem bryły domu, wykończeniem wnętrza (ściany, sufity, podłogi), montażem kuchni i łazienki/łazienek.

Wiesz już, jakie etapy inwestycji cię czekają przy wznoszeniu własnego domu. Jakie będą koszty? Nikt odpowiedzialny nie wyliczy tego co do grosza, bo różnice cen materiałów budowlanych i robocizny występują w zależności od regionu, ale można powiedzieć, iż różnice te wahają się w granicach 10 proc.

Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że stan surowy otwarty to dopiero około 35 proc. kosztów całej inwestycji, stan surowy zamknięty – 50 proc. A zatem jeszcze drugie tyle przed nami. Na okna i drzwi zewnętrzne potrzebne jest kolejne 9 proc. budżetu, na tynki wewnętrzne – 5 proc., na elewację domu – 11 proc.

Szacunkowe średnie koszty budowy domu piętrowego o powierzchni 150 mkw przedstawia poniższa tabela. Warto przy tym pamiętać, że od 2021 r. wejdą nowe, zaostrzone normy termoizolacyjne budynków (WT21), co sprawi, że koszt całości inwestycji prawdopodobnie wzrośnie o 2-3 proc.

 


Na czym można zaoszczędzić?

Chcą odpowiedzieć na to pytanie trzeba pamiętać, że koszt budowy domu tworzą:

 • zakup materiałów budowlanych – 60 proc. całości
 • dokumentacja, opłaty przyłączeniowe, transport, wynajem sprzętu budowlanego – 20 proc.
 • robocizna – 20 proc.

Biorąc to pod uwagę (koszty robocizny!) rozważ, czy tzw. budowa systemem gospodarczym, czyli ty ze szwagrem i kolegą z podstawówki, jest lepsza od systemu kontraktowego – przez specjalistyczną firmę, która dysponuje zespołem profesjonalistów i daje gwarancję na swoją robotę.

Na czym więc możesz, a nawet powinieneś zaoszczędzić? Na samym projekcie domu – wybierz ten, w którym bryła budynku (kontroluj też metraż!) nie jest skomplikowana, a więc dach dwuspadowy, bez balkonów i podpiwniczenia.

Jeden balkon to dodatkowy koszt około 4.000 zł, piwnica zaś – 20 proc. więcej w całym budżecie budowy. Rezygnacja z jednego pokoju o powierzchni 15 mkw to oszczędność aż 45.000 zł, wiata zamiast garażu w bryle budynku (w tych częściach Polski, gdzie całoroczne warunki atmosferyczne na to pozwalają) – kolejne 60.000 zł. Okna o nietypowym kształcie są droższe od prostokątnych o mniej więcej 30 proc. Strzeż się także skomplikowanego, wielopołaciowego dachu, bo to wzrost ogólnych kosztów nawet o 40 proc.!

Dom parterowy, bez poddasza jest tańszy i łatwiejszy w budowie niż dom z piętrem lub użytkowym poddaszem. Nie wprost natomiast cena budowy przekłada się na metraż domu. Innymi słowy – nie jest tak, że im mniejszy, tym tańszy. Domy o większej powierzchni mają niższy koszt wybudowania 1 mkw w stosunku do domów mniejszych, gdyż na ten właśnie 1 mkw powierzchni wypada mniej elementów konstrukcyjnych.

Jeśli chcesz, żeby twój dom kosztował tyle, ile zaplanowałeś na etapie przygotowawczym inwestycji, to zapamiętaj te zasady:

 • przygotuj jak najdokładniejszy kosztorys (budżet) projektu;
 • wybieraj projekt domu z jak najprostszą bryłą;
 • nie oszczędzaj na materiałach budowlanych i wybieraj profesjonalną firmę z rekomendacjami;
 • oszczędzaj na wielkości, bryle domu i materiałach wykończeniowych;
 • zatrudnij sprawnego zawodowca w charakterze kierownika budowy.

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl