10 budynków dowodzących, że panele słoneczne nie muszą odstraszać
Przewiń do artykułu
Menu

Czy panele słoneczne mogą być ładne? Przedstawione poniżej budynki nie tylko potrafią generować mnóstwo energii elektrycznej na własny użytek, ale także udowadniają, że fotowoltaika i urządzenia solarne mogą zostać zainstalowane w sposób kreatywny i ciekawy. Zobaczcie listę 10 naszych faworytów!

Reprezentanci San Francisco Board of Supervisors (jeden z organów ustawodawczych miasta) w 2016 roku przegłosowali ustawę, która nakłada obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych lub solarnych na wszystkich nowo powstających budynkach, których wysokość nie przekracza 10 pięter. Miasto i hrabstwo, na których obszarze prawo to zaczęło obowiązywać od 2017 roku, jest pionierem wśród amerykańskich aglomeracji. Przyjęcie podobnych rozwiązań prawnych na terenie pozostałych miast USA, jak również innych państw, może zmienić sposób postrzegania paneli słonecznych w przestrzeni publicznej.

Wielkie, niebieskie, błyszczące się i najczęściej szpecące powierzchnie dachu urządzenia. Tak zazwyczaj postrzegamy panele słoneczne, które choć funkcjonalne, zwykle nie dodają uroku budynkom, na których się znajdują. Sytuacja ta zaczyna się jednak zmieniać, gdyż projektanci i architekci pracują na coraz to nowszymi i kreatywnymi sposobami na wkomponowanie tych mini elektrowni w otaczającą nas przestrzeń. Wraz z coraz gwałtowniejszym upowszechnieniem instalacji solarnych, producenci również poszukują nowych rozwiązań, skupiając uwagę nie tylko na wydajności swoich urządzeń, ale również ich aspekcie estetycznym.

W poniższym zestawieniu zebraliśmy 10 najciekawszych przykładów rozwiązań architektonicznych, które w sposób ciekawy, kreatywny i nierzucający się w oczy wprowadzają panele słoneczne do naszego życia.

 

1. The Further Education Center - Mont-Cernis

Budynek ten znajduje się w mieście Herne, leżącym na zachodzie Niemiec. Za jego projekt odpowiada firma HHS Planer + Architekten. Dach budowli pokrywają panele słoneczne, które nie tylko generują energię elektryczną, ale również zapewniają cień wewnątrz budynku.


2. The Blauhaus - Niederrheim University

Na pierwszy rzut oka fasada budynku Blauhaus, wchodzącego w skład kampusu na Uniwersytetecie Niederrhein, wygląda jak nieregularna mozaika wykonana z niebieskiego szkła. Dokładniejsza inspekcja pokazuje jednak, że mozaikę tę w rzeczywistości tworzą okna oraz panele słoneczne, które można odpowiednio ustawiać, by podążały za padającymi promieniami słońca.


3. The Science Pyramid - Denver Botanic Gardens

Postrzępiony i nieregularny kształt budynku zainspirowany został ruchami tektonicznymi, które ukształtowały leżące w Ameryce Północnej Góry Skaliste. “Piramida Nauki” zaprojektowana przez firmę Burkett Design pokryta jest szarymi, sześciokątnymi płytami oraz panelami słonecznymi, które idealnie wpasowują się w zastosowany wzór.


4. 36BTrd House

Znajdujący się w tętniącym życiem Singapurze, 36BTrd House zaprojektowany został przez firmę DP Architects. W budynku zastosowano wiele strategicznych rozwiązań umożliwiających skuteczne wykorzystanie energii słonecznej. Między innymi został on pokryty gipsem termicznym, który odbija ciepło. Układy fotowoltaiczne i solarne zintegrowane są z dachem, co pozwala pozyskiwać nie tylko energię elektryczną, ale również podgrzewać wodę użytkową na potrzeby budynku.


5. Stanford University Central Energy Facility

Firma ZGF Architects w swoim projekcie sprytnie ukryła panele słoneczne znajdujące się na budynku Stanford University Central Energy Facility. Elegancka struktura budowli skutecznie maskuje ciężkie elementy konstrukcji, wykorzystując metalowe ekrany. Ponadto, altana zapewniająca cień jest w rzeczywistości instalacją fotowoltaiczną, która zasila cały budynek.


6. The Kathleen Grimm School for Leadership and Sustainability - Sandy Ground

Ta nowojorska, przyjazna środowisku szkoła znajduje się na Staten Island. Zaprojektowana przez SOM, Kathleen Grimm School for Leadership and Sustainability at Sandy Ground jest pierwszym kampusem w Nowym Jorku, który nie pobiera energii z miejskiej sieci. Pozwalają na to wydajne i ekologiczne systemy, odpowiednie ukierunkowanie budynku oraz panele słoneczne znajdujące się na dachu i południowej fasadzie budynku.


7. J. Craig Venter Institute

Budynek ten znajduję się w Kalifornii (La Jolla). Zaprojektowany przez ZGF Architects jest pierwszym laboratorium biologicznym w USA, które nie pobiera energii z sieci miejskiej, za co wyróżniony został nagrodą AIA Green Building Award. Oprócz dachu pokrytego panelami słonecznymi, które produkują energię przekraczającą zapotrzebowanie całego laboratorium, budynek posiada również system magazynujący energię o pojemności 50 000 galonów.


8. The Endesa Pavilion

Przy wykorzystaniu specjalnego, parametrycznego wzoru, budynek Katalońskiego Instytutu Architektury Zaawansowanej został zaprojektowany tak, aby zmaksymalizować wydajność wbudowanych paneli słonecznych. W tym celu nachylona została cała przednia fasada budynku. Za opracowanie projektu odpowiada firma The Endesa Pavilion.


9. University of British Columbia’s Center for Interactive Research On Sustainability

Dach, na którym znajduje się instalacja fotowoltaiczna oraz panele solarne zainstalowane na osłonach przeciwsłonecznych zaspokajają potrzeby energetyczne budynku znajdującego się w Vancouver (British Columbia). Firma Perkins+Will, odpowiadająca za projekt, zmaksymalizowała także udział światła naturalnego, które wystarcza, by w ciągu dnia oświetlić jego wnętrze.


10. Nursery +E

Nowoczesny żłobek, znajdujący się w niemieckim mieście Darmstadt, przechwytuje i przekształca promienie słońca w energię elektryczną dzięki panelom słonecznym zainstalowanym bezpośrednio na fasadzie budynku. W maksymalnym wykorzystaniu nasłonecznienia pomaga również nietypowy, kanciasty kształt budynku. Za jego projekt odpowiada firma Opus Architekten.


Źródło informacji oraz grafiki:

Grafika główna:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl