10 państw przodujących w pozyskiwaniu energii odnawialnej
Przewiń do artykułu
Menu

Zapewne ucieszysz się na wiadomość, że dla naszej planety wciąż jest nadzieja. Pomimo braku woli politycznej w niektórych krajach, ruch w kierunku odnawialnych źródeł energii wydaje się nieunikniony, a część naukowców prognozuje, że przejście na OZE nastąpi szybciej, niż można się spodziewać. Które kraje są liderami w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych?
 

Najnowsze badania naukowców Stanford University prognozują, że cały świat może być zasilany jedynie przez energię odnawialną już w ciągu najbliższych dwudziestu- czterdziestu lat. Biorąc pod uwagę, że już teraz posiadamy odpowiednią technologię, nie jest trudno wyobrazić sobie taką przyszłość.

Niemal 50 państw narażonych na drastyczne zmiany klimatu zgodziło się na produkcję energii pozyskiwanej w stu procentach ze źródeł odnawialnych do roku 2050, a reszta świata czynnie rozwija pozyskiwanie energii słonecznej, wiatrowej i geotermalnej.

Oto lista 10 państw, które stanowią wzór do naśladowania, jeśli chodzi o kwestię pozyskiwania energii z OZE:

1. Islandia

Islandia generuje najwięcej czystej energii na osobę, która niemal w stu procentach pochodzi ze źródeł odnawialnych, wykorzystujących w znacznym stopniu naturalne uwarunkowania tego kraju. Już teraz całą energię potrzebną do ogrzania domów czerpie się z elektrowni geotermalnych i wodnych. Elektrownie na Islandii, takie jak elektrownia geotermalna w Blue Lagoon, każdego roku przyciągają również sporą ilość turystów!

 Źródło: www.pixabay.com


2. Szwecja

Szwecję zawsze cechowała duża dbałość o kwestie środowiskowe, a w 2015 roku postawiła sobie ambitny cel: zero energii produkowanej z paliw kopalnych w obrębie kraju. Szwecja rzuciła również wyzwanie reszcie świata w wyścigu do miana kraju wykorzystującego w 100% energię ze źródeł odnawialnych. Zwiększyła także poziom inwestycji w energię słoneczną, wiatrową, magazyny energii, inteligentne sieci i liczniki oraz ekologiczny transport.


3. Kostaryka

Mała wielkość kraju (jedynie 4,9 miliona mieszkańców) i unikalna topografia (67 wulkanów) sprawiają, że Kostaryka jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię, korzystając ze źródeł geotermalnych, wodnych, słonecznych i wiatrowych. Kraj dąży do osiągnięcia zerowego bilansu dwutlenku węgla do roku 2021 i już udało mu się osiągnąć imponujące rezultaty - np. wykorzystywanie jedynie energii pochodzącej w stu procentach ze źródeł odnawialnych przez ponad dwa miesiące, dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat.


4. Nikaragua

Nikaragua to kolejny kraj Ameryki Środkowej, w którym znaczenie energii odnawialnej rośnie. Podobnie jak w Kostaryce, na terenie kraju znajduje się wiele wulkanów, dzięki czemu produkcja energii geotermalnej jest tam opłacalna. Dzięki inwestycji rządu w energię wiatrową, słoneczną i geotermalną, wyznaczony cel pozyskiwania 90% energii ze źródeł odnawialnych do roku 2021 wydaje się możliwy do osiągnięcia.


5. Wielka Brytania

Wielka Brytania to kraj o wysokiej wietrzności więc znaczenie energii wiatrowej sukcesywnie rośnie. Łącząc ze sobą sieci elektrowni wiatrowych i potencjał pojedynczych turbin, Brytyjczycy generują obecnie więcej energii na farmach wiatrowych, niż w elektrowniach węglowych. W niektóre dni Szkocja jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii do zaopatrzenia stu procent szkockich domostw. Sąsiadująca Irlandia również ustanawia nowe rekordy i w ciągu jednego wietrznego dnia w 2015 wygenerowała energię wystarczającą do zasilenia ponad 1,26 miliona domów.

Źródło: https://www.thenational.ae/business/energy/world-s-biggest-offshore-wind-farm-unveiled-in-uk-s-irish-sea-1.767749


6. Niemcy

Jak na kraj o umiarkowanym nasłonecznieniu, Niemcy wydają się dobrze przygotowani na świetlaną przyszłość z energią słoneczną. Produkcja energii odnawialnej, w tym słonecznej, wzrosła w tym kraju ośmiokrotnie od roku 1990. W 2015 roku ustanowiono tam rekord i dzięki źródłom odnawialnym zaspokojono 78% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną w ciągu tylko jednego, wysokowydajnego dnia.


7. Urugwaj

Urugwaj to świetny przykład na to, jak dobrze przejść na energię odnawialną. Dzięki mądrym i przemyślanym rozwiązaniom legislacyjnym i silnemu partnerstwu między sektorem publicznym a prywatnym kraj ten zainwestował pokaźne środki w energię wiatrową i słoneczną, nie korzystając przy tym z dotacji i nie zwiększając kosztów ponoszonych przez konsumentów. W rezultacie Urugwaj szczyci się dostawą energii elektrycznej pochodzącej w 95% ze źródeł odnawialnych, a osiągnięto ten wynik w okresie krótszym niż 10 lat.


8. Dania

Dania do 2050 roku chce w stu procentach wyeliminować użycie paliw kopalnych, a w osiągnięciu tego celu pomóc ma energia wiatrowa. Już w 2014 roku ustanowiono tam światowy rekord i zaspokojono ze źródeł odnawialnych 40% całkowitego, krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Najnowsze dane wskazują, że Dania jest na dobrej drodze, aby do 2020 osiągnąć pierwszy cel, jakim jest uzyskiwanie 50% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.


9. Chiny

Może i Chiny są krajem emitującym najwięcej zanieczyszczeń na świecie, ale są też największym inwestorem w energię odnawialną, z ogromnym poziomem inwestycji zarówno w obrębie kraju, jak i za granicą. W Chinach znajduje się pięć z sześciu największych, światowych przedsiębiorstw produkujących moduły słoneczne, największa wytwórnia turbin wiatrowych, największy na świecie producent baterii litowo-jonowych oraz największe na świecie przedsiębiorstwo energetyczne. Chiny są krajem w pełni zaangażowanym w redukcję zużycia paliw kopalnych, a główną motywacją jest poprawa sytuacji mieszkańców chińskich miast, których zanieczyszczenie stanowi poważny problem społeczny.


10. Maroko

Maroko to kraj o bardzo dużym nasłonecznieniu (aż 350 dni słonecznych w roku), więc mądrze zdecydowano, aby zainwestować w produkcję energii pochodzącej ze słońca. Pierwszy etap największej na świecie elektrowni słonecznej otwartej niedawno w Maroku w połączeniu z zakładami produkującymi energię wiatrową i wodną ma wygenerować wystarczającą ilość energii dla ponad miliona marokańskich domów.

Źródło: http://blog.swaliafrica.com/how-morocco-is-leading-the-world-in-solar-energy/

Źródło informacji:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl