Czym się kierować przy wyborze kotła gazowego?
Przewiń do artykułu
Menu

Przed wyborem odpowiedniego kotła gazowego inwestor powinien znać zapotrzebowanie domu na ciepło oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy urządzenie ma służyć tylko do ogrzewania, czy też także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dopiero wówczas można dokonać właściwego zakupu.

 

Ze względu na sposób montażu kotły gazowe dzielą się na wiszące i stojące. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach czy mieszkaniach, ponieważ nie wymagają dużo miejsca i nie dominują swoim wyglądem w otoczeniu. Kotły stojące wymagają już znacznie większej przestrzeni, są też cięższe. Najlepiej stosować je przy instalacjach grzewczych starszego typu oraz wówczas, gdy chcemy, ażeby urządzenie pracowało długo, bowiem kotły tego typu są trwalsze od wiszących.

 

Ze względu natomiast na ilość funkcji rozróżniamy natomiast kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Te pierwsze pozwalają połączyć wysoki komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę z dopasowaniem odpowiedniej mocy kotła do potrzeb instalacji centralnego ogrzewania w domu. Woda do kąpieli i zmywania ogrzewana jest raz na jakiś czas i magazynowana w zasobniku o znacznej pojemności - co najmniej 100 l. W związku z tym moc urządzenia może być niewielka, ale dostępność odpowiedniej ilości gorącej wody zachowana jest cały czas.

 

fot. eco-term.pl

 

Warte podkreślenia jest także to, że kotły jednofunkcyjne mogą także współpracować z kolektorami słonecznymi, które wymagają montażu zasobnika. W takiej sytuacji cała instalacja podgrzewania ciepłej wody użytkowej staje się bardzo wydajna i ekonomiczna.

 

Z kolei kotły dwufunkcyjne mogą pracować również jednocześnie na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, gdyż zawierają wbudowany dodatkowy wymiennik przepływowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie do każdego domu te urządzenia się nadają. Najlepiej sprawdzają się one w niewielkich domach, gdzie odległość do punktów czerpalnych ciepłej wody nie jest duża. Ilość przygotowanej w nich ciepłej wody użytkowej jest bowiem dość mocno ograniczona.

 

fot. muratordom

 

 

 

Żywotność kotłów dwufunkcyjnych jest niższa niż jednofunkcyjnych. Zwykły kocioł dwufunkcyjny przy każdym poborze ciepłej wody, nawet trwającym kilkanaście sekund, musi się uruchomić. Przez to kilkadziesiąt razy dziennie włącza się pompa obiegowa, zespół gazowy oraz palnik. Natomiast kocioł jednofunkcyjny uruchamia się dopiero, gdy temperatura wody w zasobniku spadnie o 5 do 8°C. W związku z tym będzie on pracował tylko kilka razy dziennie.

 

Kotły gazowe tradycyjne wyposażone są w dwa typu komór spalania – otwartą i zamkniętą. Urządzenia z otwartą komorą spalania nie powinny być montowane w mieszkaniu, gdyż pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują, poprzez kratkę nawiewną, a to z kolei sprawia, że pomieszczenie podczas pracy takiego kotła się wychładza, zwłaszcza zimą.

 

W pomieszczeniu, w którym zastosowano kocioł z otwartą komorą spalania, nie wolno też stosować wentylacji mechanicznej oraz wentylatora wyciągowego (np. w łazience lub kuchni), gdyż zakłócałyby one pracę przewodów odprowadzających spaliny z kotła do atmosfery.

 

Bardziej komfortowym i bezpieczniejszym urządzeniem jest kocioł z zamkniętą komorą spalania, w którym spalanie gazu zostało oddzielone od pomieszczenia. Poza tym kocioł ten czerpie powietrze niezbędne do pracy palnika jedną rurą wprost z zewnątrz, a przez drugą usuwa spaliny, co nie powoduje niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla (na wypadek jego ulatniania się), a pomieszczenie, w którym pracuje urządzenie, nie ulega wychłodzeniu.

 

fot.vaillant-partner.pl

 

Najbardziej nowoczesne są kotły gazowe kondensacyjne,  w których ciepło jest uwalniane z pary wodnej w wyniku jej skroplenia i wykorzystywane do ogrzewania wody. Sprawność tych urządzeń jest więc większa i w niektórych przypadkach może być podawana nawet jako większa od 100 proc. Jest to pojęcie mylące, gdyż realna sprawność kotła kondensacyjnego jest tylko trochę większa od tradycyjnego - wliczany jest w nią zysk ciepła, które udało się odzyskać z gazów spalinowych, co  zwiększa sprawność.

 

Palniki w kotłach kondensacyjnych posiadają modulowaną moc, dzięki czemu płynnie dostosowują się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, pracując oszczędniej i rzadziej się uruchamiając. Urządzenie pracuje również ciszej niż kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania.

 

Kotły kondensacyjne są droższe niż tradycyjne, jednak do wytworzenia tej samej energii wykorzystują mniej paliwa. Jednorazowy większy wydatek niesie za sobą zatem tańszą eksploatację, co w ostatecznym rozrachunku może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. Sprawność kotłów kondensacyjnych może być wyższa o 10-18 proc., co obniża koszty ogrzewania o 15-20 proc. w porównaniu z tradycyjnymi kotłami oraz nawet 30 proc. w stosunku do starych kotłów gazowych.

 

fot. saymon.com.pl

 

Przy zakupie kotła kondensacyjnego należy liczyć się z wydatkiem nawet trzykrotnie większym, dlatego zwrot poniesionej inwestycji może nastąpić dopiero po kilku latach, jednak co roku odczujemy znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Dokładny czas zwrotu inwestycji trzeba rozpatrywać indywidualnie.

 

Wybierając kocioł gazowy inwestor powinien też brać pod uwagę cenę przewodów spalinowych - te przeznaczone do urządzeń z zamkniętą komorą spalania mogą być nawet o tysiąc złotych droższe niż do modeli kondensacyjnych. Wydatek na przewody w dużym stopniu niweluje więc różnicę w cenach kotłów kondensacyjnych i tych z zamkniętą komorą.


Ewa Grochowska

 

Źródła:
-    ladnydom.pl
-    ladnydom.pl
-    www.hydraulik.poznan.pl
-    www.poradnik.sunage.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl