Dom przyszłości sterowany smartfonem
Przewiń do artykułu
Menu

Piekarnik, który nastawi się o wybranej godzinie i upiecze ciasto na nasz powrót z pracy, a pranie zrobi się samo. Brzmi kosmicznie? Niekoniecznie. Na ostatnich targach IFA w Berlinie, na których prezentowane są futurystyczne sprzęty elektroniczne oraz nowinki IT, przedstawiono rozwiązania dla inteligentnych domów.

 

 

Wśród nich znalazły się np. lustra monitorujące stan zdrowia, które podsumowują ilość zjedzonych danego dnia kalorii i wyświetlają je obok naszego odbicia. Pojawiły się też bardziej „przyziemne” propozycje – najnowsze sprzęty AGD mają, bowiem połączenie z Internetem, co oznacza, że można sterować nimi na odległość. Tak więc piekarnik nastawi się o wybranej godzinie i upiecze ciasto na nasz powrót z pracy, a pranie zrobi się samo. Brzmi kosmicznie? Niekoniecznie. Obecnie automatyką domową, która staje się coraz bardziej popularna, z powodzeniem zarządzać można za pośrednictwem smartfona lub tabletu.

 

Dom, który myśli za nas

 

Na początek wróćmy jednak do korzeni. Idea budynku inteligentnego wydaje się być futurystyczna i niedostępna, ale jej początku sięgają lat 70. Pierwotnie miała ona usprawnić sektor przemysłowy w Stanach Zjednoczonych, ale rozwój technologii pozwolił zastosować rozwiązania systemów automatyki w warunkach biurowych i prywatnych. Obecnie dla przeciętnego użytkownika mieszkania lub domu, oznacza to po prostu więcej wolnego czasu, bo systemy integrują i ułatwiają zarządzanie sprzętami elektronicznymi. W inteligentnym domu wiele rzeczy, takich jak wyłączanie sprzętów, odkurzanie czy pranie robi się sama.

 

Wpływa na to również fakt, iż poszczególne ustawienia mogą zostać zapamiętane i zautomatyzowane. Tak, więc dom może powitać nas rozświetleniem podjazdu, gdy wrócimy z pracy lub rano nastawi ekspres do kawy. Jednym ruchem palca w aplikacji ustawimy też nastrojową muzykę w salonie lub przytłumimy światło na wieczór. Co ważne, obsługa systemu wcale nie musi być trudna.

 

Światła zapalane na klaśnięcie?

 

Tak niektórym kojarzy się sterowanie inteligentnym domem, ale w istocie jego obsługa jest dużo bardziej funkcjonalna Najczęściej do tego celu wykorzystywane są włączniki tzw. sensory. Umieszczone na ścianach, przypominają te tradycyjne, jednak w zależności od dostępnych funkcji, można nimi nie tylko włączać światło, ale również regulować temperaturę pomieszczeń lub sterować roletami. Jednym włącznikiem można, więc wykonać kilka czynności na raz.

 

Do tego samego celu w inteligentnym domu można również użyć pilota lub nawet telewizora. Od niedawna wśród technologii sterujących inteligentnymi budynkami pojawiły się urządzenia mobilne – smartfony i tablety, które dają użytkownikom dużo większą swobodę. Przez specjalne aplikacje, można wydawać polecenia sprzętom, monitorować otoczenie, a nawet obniżyć koszt eksploatacji domu. Do tego celu wystarczy jedynie połączenie z Internetem.


Taką możliwość oferuje nowy system automatyki domowej Abb–Free@home. Domem można, bowiem sterować z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu nawet na wakacjach czy w biurze możemy wyłączyć wszystkie urządzenia czy sprawdzić kto nas odwiedzał.

 

Opłacalna inwestycja

 

Systemy automatyki domowej to nie tylko większy komfort, ale również opłacalna inwestycja. Nakłady poniesione na jego instalację zwykle szybko się zwracają. Automatyczne sterowanie ogrzewaniem nie tylko pozwala na regulowanie temperatury w pomieszczeniach, ale ogranicza straty energii. Przykładowo system potrafi wyłączyć ogrzewanie lub obniżyć temperaturę w trakcie nieobecności domowników. Sterowanie roletami również pozwala na oszczędności – poprzez odpowiednie doświetlenie pomieszczeń robi się w nich cieplej.


Do istotnych funkcji systemów zalicza się również symulowanie obecności domowników w trakcie wyjazdów. W przypadku Abb–Free@home oznacza to zapamiętywanie rytuałów mieszkańców. System o stałych porach uruchamia sprzęty domowe czy zapala i gasi światła. Aplikacja w tablecie i smartfonie umożliwia też monitowanie otoczenia i wnętrza domu, dzięki integracji z wideofonem i systemem komunikacji domowej ABB-welcome.

 

Nowoczesność i prostota

 

Oczywiście systemy automatyki domowej naszpikowane są technologiami, ale nie zawsze jest to równoznaczne ze skomplikowanym montażem i obsługą. Instalacja ABB-Free@home nie jest czasochłonna dzięki technologii dwuprzewodowej magistrali, a do wstępnej konfiguracji nie potrzeba specjalnych sprzętów. Dalsze ustawienia są dla użytkowników intuicyjne, tak jak korzystanie z internetu. W dowolnej chwili można je również samodzielnie zmienić.


Inteligentny dom od ABB na targach


Z nowym systemem automatyki domowej i wizją domu inteligentnego od ABB będzie można zapoznać się już podczas targów Dom Inteligentny. Targi odbędą się w dniach 3-5 października na Stadionie Narodowym w Warszawie przy ul. Ks.J.Poniatowskiego 1. Ekspozycja ABB zlokalizowana będzie w Strefie Biznes (poziom 0), stoisko nr 0.1.

 

Zobacz stronę ABB

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl