Dzikorosnące rośliny energetyczne
Przewiń do artykułu
Menu

W  praktyce pozyskiwania biomasy roślin energetycznych wykorzystuje się rośliny z upraw rolniczych lub leśnych. Wiele z tych roślin ma wysoką wartość energetyczną. Jednak bilans nakładów na ich pozyskiwanie i przetworzenie na energię często jest ujemny.

 

 

Jak podaje raport Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wydział Geodezji Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami z maja 2009 r. w województwie śląskim 1,73 %  w strukturze użytków gruntowych stanowiły nieużytki użytki ekologiczne, tereny różnie było to 21 239 ha.  Tereny te są często skolonizowane zbiorowiskami roślinnymi, w których dominatem jest trzcinnik piaskowy, który współdominuje z nawłocią kanadyjska Solidago canadensis  i nawłocią późną Solidago serotina.  Trzcinnik piaskowy Calamgrostis epigejos (L.) Rroth. jest najpospolitszym z siedmiu gatunków w rodzaju Calamagrostis Adans. występujących w Polsce. Jest to trawa trwała, światłolubna. Tworzy liczne mieszaoce z gatunkami pokrewnymi oraz z Ammophila arenaria.

 

Wyróżnia się bardzo małymi wymaganiami wobec siedliska. Ze względu na budowę anatomiczną oraz morfologię organów nadziemnych i podziemnych zaliczany jest przez jednych autorów do typu kserofilnego a przez innych uważany za gatunek mezomorficzny. Jest gatunkiem bardzo plastycznym morfologicznie. Zmienia swój pokrój i wielkośd w różnych warunkach ekologicznych Dzięki rozłogom wytwarzanym w dużej ilości szybko rozprzestrzenia się i dlatego chociaż niekiedy pełni pożyteczną rolę gatunku pionierskiego, bardzo często może stad się uporczywym chwastem.  

 

W ostatnich dziesięcioleciach narasta problem niepożądanego z gospodarczego punktu widzenia rozprzestrzeniania się trzcinnika. Gromadzenie się nadmiernej ilości biomasy nadziemnej, która nie jest odbierana i nie ulega szybkiemu rozkładowi, ogranicza dalszy rozwój zbiorowiska i stanowi zagrożenie pożarowe. Jednocześnie system korzeniowy  i liczne rozłogi ułatwiają roślinie lepsze wykorzystanie głębszych zasobów troficznych gleby  i uaktywniają ją biologiczne, co wpływa na rozwój procesów glebotwórczych Ma to szczególne znaczenie w rekultywacji biologicznej zwałowisk odpadów mineralnych.

 

Trzcinnik piaskowy jest rośliną wieloletnią dziko rosnącą. Jest obecny w wielu zbiorowiskach roślinnych w Polsce należących do różnych jednostek fitosocjologicznych. Tworzy zbiorowiska w różnych typach siedlisk od suchych ubogich w substancje troficzne  i małej aktywności biologicznej po wilgotne o glebach zwięzłych, odczynie kwaśnym do obojętnego.

 

Gospodarcze wykorzystanie trzcinnika piaskowego dla celów energetycznych szczególnie z terenów trudnych może byd przedsięwzięciem przyrodniczo i ekonomicznie uzasadnionym.

 

dr hab. inż. Anna Patrzałek
Politechnika Śląska

 

Czytaj całość:
Rośliny dzikorosnące na nieużytkach dla celów energetycznych

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl