Elastyczne moduły BIPV od Sunport Power
Przewiń do artykułu
Menu

Nowe, elastyczne moduły marki Sunport są dostępne w pięciu wersjach, które różnią się mocą sięgającą od 310 W do 330 W, a ich wydajność wynosi od 20.22% do 21.53%. Chiński producent twierdzi, że jego produkt typu BIPV wyróżniają się niespotykaną elastycznością, a ich minimalny promień łuku wynosi 25 cm.

Firma Jiangsu Sunport Power Corp., Ltd wypuściła ulepszoną wersję swoich elastycznych modułów serii S6 w typie BIPV – fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Te nowocześniejsze ogniwa są zbudowane z ogniw monokrystalicznych o wymiarach 158.7mm na 158.7mm, a całkowite wymiary modułu wynoszą 1,675 x 1,020 x 1.4 mm. Waga jednego modułu to 4,3 kg.

Te elastyczne moduły nie posiadają ramy, a folia backsheet, EVA oraz folia enkapsulacyjna POE występują w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej lub przezroczystej. Panele mogą być montowane w instalacji o napięciu do 1,500 V. Producent oferuje 25-letnią gwarancję wydajności – po tym czasie ich wydajność ma wynosić nie mniej niż 82,36%.

Najistotniejszą cechą elastycznych modułów S6 jest wykorzystanie do ich budowy technologii MWT (Metal Wrap Through), której Sunport Power jest pomysłodawcą i pierwszym na świecie producentem. W porównaniu do standardowych paneli, te wykonane w technologii MWT charakteryzują się o 3% lepszą wydajnością i pozwalają na zwiększoną produkcję energii o 15 W. Pozwala na to wyeliminowanie strat wynikających z zacieniania górnej powierzchni ogniwa przez busbary i tym samym na zwiększenie powierzchni absorbcji światła.

Jednak najbardziej niezwykłą cechą paneli S6 jest giętkość, gdyż można je wygiąć w łuk o promieniu minimum 25 cm. Udało się to osiągnąć dzięki specjalistycznej folii przewodnikowej, dzięki której panele są też bardziej ekologiczne niż standardowe moduły, ponieważ folia ta nie zawiera w sobie ołowiu.


 

Przeczytaj także: Panele w czerwieni

 


We wrześniu 2017 roku w Chinach otworzono pierwszy zakład produkcji tych innowacyjnych paneli, którego zdolność wytwórcza wynosi 1 GW. Panele są już dostępne w Polsce.

Wcześniej w 2013 roku przedsiębiorstwo zainwestowało wiele milionów w duńską firmę Eurotron, która za pieniądze Sunport Power rozpoczęła produkcję modułów wykonanych w technologii back-contact. Sunport Power zaś skupia się przede wszystkim na udoskonalaniu swojej technologii MWT zarówno w panelach mono- jak i polikrystalicznych.


Źródła:

Grafika:

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl