Energia wczoraj, dziś i jutro cz. 1
Przewiń do artykułu
Menu

W niedalekiej przyszłości coraz bardziej powszechne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii sprawi, że do 2025 r. cena energii uzyskiwanej w ten sposób będzie wyższa niż obecna cena energii produkowanej z paliw kopalnych. Na leży jednak wyjść z założenia, że również cena paliw
kopalnych będzie wzrastać.

 

W jaki sposób trend ten się będzie kształtował zależy oczywiście od poziomu światowego zapotrzebowania energetycznego (im większy popyt tym wyższa cena, natomiast odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczna ma przeciwne oddziaływanie). Wszystkie poważne analizy ekonomiczne wskazują jednak, że ceny energii będą raczej nadal wzrastać niż spadać.

 

Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt przeprowadził własną symulację wzrostu cen oleju opałowego oraz gazu ziemnego i na tej podstawie można zaryzykować stwierdzenie, że energia grzewcza wytwarzana w oparciu o właśnie te kopalne paliwa będzie kosztować realnie 10 (euro)centów/kWh.

 

W okresie zmian w polityce energetycznej znaczenie kopalnych nośników energii będzie systematycznie spadać. Powstające już dzisiaj nowoczesne budynki ogrzewane są za pomocą biomasy, pomp ciepła lub wykorzystywane jest ogrzewanie zdalaczynne. Są to rozwiązanie zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne.

 

W szczególności energia elektryczna, która wykorzystywana będzie w przyszłości przede wszystkim w budynkach energooszczędnych (taki jak budynki pasywne) na potrzeby pracy pomp ciepła będzie miała szczególnie duże znaczenie.

 

 

 

Budynki pasywne to nie tylko najwyższa efektywność energetyczna. To najwyższa jakość wykonania i komfort cieplny.

 

                                                                 Dipl. Ing. Günter Schlagowski

 

Założyć można zatem, że koszty pozyskiwania energii elektrycznej z kopalnych nośników będą wzrastać podczas gdy nakłady na instalacje fotowoltaiczne oraz elektrownie wiatrowe będą spadać. Faktem jednak jest, że ceny prądu pozyskiwanego tradycyjnie są niższe obecnie od tzw. „prądu ekologicznego”. Z analiz wynika, że sytuacja ta zmieni się jednak około roku 2025.

 

Zmiana polityki energetycznej doprowadzi najprawdopodobniej do stabilizacji cen energii ze źródeł odnawialnych, która co prawda może być wyższa od cen, które dziś wszyscy płacimy, lecz będzie niższa od przewidywanych cen energii ze źródeł kopalnych w przyszłości. Obliczona na podstawie prowadzonych analiz cena energii elektrycznej (pozyskanej ze źródeł odnawialnych) wykorzystywanej w przy szłości przez gospodarstwa domowe wynosić będzie około 27 (euro)centów/kWh, czyli nieco więcej od obowiązujących dzisiaj cen energii elektrycznej ze
źródeł kopalnych.

 

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że koszty energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby pracy pompy ciepła o sprawności COP 3 sprawiają, że cena energii grzewczej uzyskiwanej w ten sposób będzie wynosić 9 centów/kWh. Inwestorzy prywatni, którzy mają możliwość zainstalowania ogniw PV mogą jednak zredukować swoje wydatki na energie elektryczną. Na podstawie prowadzonych analiz przyjąć można, że cena produkowanego na własne potrzeby prądu z ogniw fotowoltaicznych wynosić będzie 19 (euro)centów/kWh, czyli wyraźnie mniej od stawki nawet obecnie płaconej za energię elektryczną.


Jednak nie każdy może pozwolić sobie na montaż instalacji fotowoltaicznej. Jest ku temu wiele powodów, takich jak na przykład zła orientacja działki (słabe nasłonecznienie), wynajmowanie mieszkania, czy też ograniczenia związane z przepisami dotyczącymi ochrony zabytków. Innym częstym powodem może być też po prostu brak wystarczających funduszy na ten cel. W niniejszym artykule postaramy się wykazać, że mimo to każdy odbiorca prądu elektrycznego jest w stanie systematycznie w przeciągu dwudziestu lat obniżać swoje koszty energii dzięki inwestycji w efektywność energetyczną, nawet przy założeniu kosztów takiej inwestycji na dzisiejszym wysokim poziomie.


To samo dotyczy zaopatrywania budynków w ciepło, którego koszty można obniżyć w przyszłości do poziomu niższego niż obecne dzięki inwestycji w dobre ocieplenie, wysokiej jakości okna oraz system wentylacyjny z odzyskiem ciepła.Ocieplenie powłoki budynku jest obecnie jednym z podstawowych elementów stosowanym podczas budowy nowego obiektu lub termomodernizacji starych budynków. Rozwiązania takie wraz z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych detali oraz wykonaniem związanych z tym prac są sprawą na tyle powszechną, że ich cena stała się zależna od ogólnych cen robót wykonawczych i zmienia się proporcjonalnie do nich.

 

W oparciu o obowiązujące obecnie warunki brzegowe optymalny finan sowo poziom zastosowanego ocieplenia (wyrażony wartością współczynnika U przegrody zewnętrznej dla warunków niemieckich) wynosi dziś poniżej 0,15 W/(m2K). Dla warunków polskich wartość ta wynosi około 0,10 W/(m2K).

 

Inaczej sytuacja wyglądał w przypadku okien pasywnych. Różnica pomiędzy oszkleniami standardowymi, a takimi nadającymi się do budynków pasywnych była do tej pory znaczna. Jednak dzięki temu, że na rynku pojawiło się wiele bardzo dobrych okien wytwarzanych przez różnych producentów różnica pomiędzy oknami standardowymi, a pasywnymi wynosi dziś tylko 10 EUR na m2.

 

To samo tyczy się ram okiennych dla budownictwa pasywnego. Aby zastosować takie właśnie energooszczędne ramy w nowym budynku lub też starym obiekcie poddawanym termomodernizacji inwestor musi liczyć się z dodatkową inwestycją na poziomie około 76 EUR/m2.

 

Nadchodzące lata przyniosą jednak dalszy rozwój, na rynku pojawiać się będą coraz częściej oszklenia o coraz korzystniejszych wartościach współczynnika g oraz niższej wadze.

 

Prof. Wolfgang Feist, Passivhaus Institut Darmstadt

Opracowanie na podstawie:
Passivhaus-Effizienz macht die Energiewende wirtschaftlich;
Univ. Prof. Dr. Wolfgang Feist;
Tagungsband 17. Internationale Passivhaustagung 2013

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl