Jak dobrze wybrać i zamontować okna dachowe
Przewiń do artykułu
Menu

Okna dachowe, zwane również połaciowymi, zostały spopularyzowane w Polsce w latach 90. XX wieku i dzisiaj stały się nieodłącznym elementem nowo wznoszonych budynków. Stosowane są również przy adaptacji poddaszy nieużytkowych, przekształcając strychy w funkcjonalne i nowoczesne wnętrza.

 


Każde okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone.

 

Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na niektóre ważne czynności, które czasami są pomijane lub błędnie wykonywane, a mają istotny wpływ na późniejsze funkcjonowanie okna.


Do tych czynności należą:


- Wyznaczenie prawidłowego usytuowania okna
Okno do poddaszy należy instalować na tej samej wysokości, jak tradycyjne okna pionowe. Górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 200 centymetrów, a dolna 100 centymetrów nad podłogą. Taka wysokość instalacji okna gwarantuje, że będziemy mogli nie tylko swobodnie go otwierać, ale również podziwiać widoki.

 

- Sprawdzanie rozstawu krokwi
Każdy rozmiar okna można zainstalować, niezależnie od rozstawu krokwi, praktycznie w każdym ich rozstawie. Najłatwiej jest, jeśli rozstaw krokwi w świetle odpowiada szerokości okna powiększonej o 6 cm (po 3 cm z każdej strony).

 

- Przygotowanie otworu do montażu ościeżnicy
W wyznaczonym wcześniej miejscu wycinamy otwór w konstrukcji dachu. W przypadku istniejącego dachu demontujemy również pokrycie dachowe. Następnie przykręcamy łaty montażowe, zachowując odległości wskazane w instrukcji.

 

- Przygotowanie okna do montażu
Po wyjęciu okna z kartonu transportowego demontujemy skrzydło z ościeżnicy. Do ościeżnicy we wskazanych miejscach przykręcamy kątowniki montażowe. Wszystkie niezbędne elementy do montażu znajdują się w opakowaniu z oknem. Przy instalacji długich okien stosuje się dodatkowe kątowniki montowane po środku długości ramy.

 

- Sprawdzenie szczelin poziomych i pionowych
Czynność ta jest niezwykle ważna i możliwa do wykonania tylko i wyłącznie na tym etapie instalacji. Ewentualne późniejsze poprawki będą wiązały się z koniecznością zdemontowania okna.

 

- Izolacja okna
Przed rozpoczęciem wykonywania izolacji ponownie demontujemy skrzydło z ościeżnicy. Kolejnym krokiem jest zaizolowanie termiczne i przeciwwilgociowe okna.

 

- Montaż kołnierza uszczelniającego
Ostatnim etapem jest montaż kołnierza uszczelniającego. Rodzaj kołnierza dobieramy do rozmiaru okna oraz rodzaju pokrycia dachowego. Ważnym jest zachowanie podanych w instrukcji odległości pomiędzy pokryciem dachowym, a oknem, aby kołnierz uszczelniający pełnił funkcję odprowadzenia wody z obszaru okna. Ciekawy efekt można uzyskać łącząc okna w zestawy dwóch okien obok siebie.


- Wykonanie wnęki wokółokiennej
Najczęściej wykonuje się ją z płyt kartonowo-gipsowych. Prawidłowo wykonana wnęka okienna powinna być na górze równoległa do podłogi, natomiast pod oknem prostopadła.

 

Doświetlenie wnętrza

 

Tradycyjne okna do poddaszy, oferowane w szerokim zakresie typów i rozmiarów, można montować w dachach o nachyleniu minimum 15o. Natomiast w dachach płaskich, o niższym spadku, najlepiej zastosować okna do płaskiego dachu.


Ten innowacyjny produkt stwarza nowe możliwości doświetlenia przestrzeni pod płaskim dachem, jednocześnie nie ustępuje jakością i funkcjonalnością oknom do poddaszy.


Okno do płaskiego dachu występuje w wersji nieotwieranej lub otwieranej, sterowanej elektrycznie oraz antywłamaniowej. Do wyboru są kopuły matowe, gwarantująca prywatność lub przezroczyste.


Innym rozwiązaniem, które doprowadza do pomieszczeń wewnątrz kondygnacji światło, jest świetlik tunelowy. Jego część zewnętrza, w postaci kopuły, skupia padające na połać dachu światło słoneczne, które jest kierowane tunelem do pomieszczenia.


Na suficie widoczny jest estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon, delikatnie i przyjemnie rozpraszający światło. Rozwiązanie to można zastosować w każdym dachu, zarówno płaskim, jak i skośnym.


Świetliki sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach zlokalizowanych pośrodku ostatniej kondygnacji, gdzie nie ma możliwości montażu okien, np.: w korytarzach, garderobach lub łazienkach.

 

Okno a ogrzewanie

 

Miarą efektywności energetycznej okna jest jego bilans energetyczny, czyli różnica pomiędzy energią słoneczną, która dociera przez okno oraz ciepłem, które przez nie ucieka.


Jest to wartość składającą się z kilku zmiennych, inna dla każdego typu okna i wariantu szyby. Jeżeli poziom zysku ciepła z energii słonecznej jest większy niż straty, bilans energetyczny okna będzie dodatni.


Światło słoneczne wpadające do wnętrza może nie tylko je oświetlać, ale także ogrzewać, o czym często zapominamy.


Dlatego przy kupnie okna należy wybierać takie modele, które mają dobre właściwości izolacyjne, ale także jak największą powierzchnię szyby i w wysokim stopniu przepuszczają energię słoneczną.


Mogą to być okna, w których konstrukcji stosuje się dodatkowe, nowoczesne komponenty, jak na przykład polistyren lub drewno poddawane obróbce termicznej. Kupując standardowe okna dachowe (a nie specjalistyczne, dedykowane do domów pasywnych) najlepiej, aby współczynnik przenikania ciepła dla okna - Uw był niższy lub równy 1,2 W/m2K.


Dodatkowo możesz poprawić bilans energetyczny, gdy na nich zastosujesz rolety zewnętrzne lub inne akcesoria, jak na przykład rolety podwójnie plisowane. Izolacyjność okna może wtedy poprawić się nawet o 1/3. Wybierz zatem modele, do których dostępna jest bogata gama dodatków.


Innym sposobem na poprawienie izolacyjności jest głębsze zamontowanie okien w dachu, przy użyciu specjalnych materiałów izolacyjnych.

 

eko-budujacy


Oprac. Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl