Jak zamontować okno i tego nie zepsuć?
Przewiń do artykułu
Menu

Nawet najlepsze i najdroższe okno, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane, będzie oknem kiepskim, sprawiający kłopoty użytkownikom domu. Od fachowości montażu zależy, czy okno ujawni wszystkie swoje zalety, czy też rozczaruje i spowoduje konieczność, kosztownych często, poprawek. Jak więc zamontować okno i tego nie zepsuć?

Zakładamy, że stoicie przed etapem budowy domy, podczas którego montowane są okna. Mowa więc będzie elementach nowych, a nie wymianie okien wymagających najpierw „wyrywania” starych ze ściany, a potem wstawiania nowych. To bowiem praca zawsze droższa i bardziej skomplikowana.

Od czego zależy powodzenie całej operacji montażu okien? Generalnie możemy powiedzieć, że od dwóch czynników: prawidłowej techniki stosowanej przez ekipę fachowców (fachowców, a nie takich, którzy się za nich podają – to warto sprawdzić!) oraz kolejności wykonywanych pracy.

Jeśli te warunki zostaną spełnione możemy oczekiwać, że zamontowane okna pozbawione będą mostków termicznych, a tym samym zostaną zamknięte drogi ucieczki ciepła z domu. W konsekwencji – płacimy niższe rachunki za ogrzewanie.

Stolarkę okienną można montować za pomocą kotew albo dybli. Do montażu używana jest również pianka izolacyjna oraz, coraz częściej, specjalne taśmy, mające wiele zalet, głównie izolacyjnych.

Warto również pamiętać, że Inaczej montujemy standardowe okna, inaczej energooszczędne, a jeszcze inaczej okna antywłamaniowe. Niemniej jest kilka podstawowych zasad wspólnych dla wszystkich typów stolarki okiennej.


 

Przeczytaj także: Kochasz wielkie okna – co musisz o nich wiedzieć?

 


Etapy montażu nowego okna

1. Prawidłowe przygotowanie muru – oczyszczenie muru z luźnych kawałków materiałów i brudu, a jeśli to konieczne – użycie podkładu gruntującego.

2. Prawidłowe przygotowanie okna – w zależności od użytych materiałów montażowych (kotły, dyble, ewentualnie specjalne śruby), elementy te muszą zostać rozmieszczone na całym obwodzie okna w odległościach maks. 70 cm;

3. Montaż ościeżnicy – wpasowując ramę okna w otwór okienny trzeba pamiętać o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej w pionie i poziomie; stabilizacja ościeżnicy następuje za pomocą klinów rozporowych, po czym trzeba ponownie sprawdzić piony, poziomy i przekątne konstrukcji.

4. Montaż mechaniczny – przy zastosowaniu kotew, dybli lub śrub, następnie uszczelnienie mocowania tych elementów.

5. Użycie pianki montażowej – stosując ten materiał trzeba pamiętać o zwilżeniu muru (pianka twardnieje pod wpływem wilgoci), nakładać ją ruchem zygzakowatym od dołu do góry, a po zastygnięciu – obciąć nadmiar.

6. Montaż taśmy paroszczelnej – przymocować ją do muru tak, żeby zasłonić piankę, co zapobiegnie wilgotnieniu spoiny, a w konsekwencji nawet zagrzybieniu ściany.

7. Wstawianie skrzydeł okna – to końcowy etap montażu, na którym trzeba sprawdzić i wyregulować pracę konstrukcji.


Montaż okien energooszczędnych i przeciwwłamaniowych

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na odmienności w montażu, zależne od rodzaju montowanych okien.

W przypadku okien energooszczędnych bardzo ważne jest dokładne uszczelnienie ościeżnicy w celu zlikwidowania mostków cieplnych, przez które ucieka ciepłe powietrze. Powierzchnię otworu przed montażem wyrównuje się starannie, a do uszczelnienia służą aż trzy warstwy izolacyjne – taśma paroprzepuszczalna, pianka poliuretanowa i folia paroszczelna. Taki montaż nazywany jest ciepłym montażem, bo pozwala na dużą oszczędność energii cieplnej.

Z kolei w przypadku okien antywłamaniowych trzeba je montować zgodnie z rygorystyczną europejską normą EN-V 1627-30, precyzyjnie określającą rodzaj i rozmiary dybli, odległość między nimi, głębokość zamocowania kotew. Te prace powinny wykonywać ekipy montażowe z odpowiednim certyfikatem, które po zakończeniu prac wystawiają dokument gwarancyjny poświadczający fakt, iż okno spełnia normy okna antywłamaniowego.


Najczęstsze błędy montażowe

Za prawidłowość montażu okien odpowiadają:

 • projektant budynku, który ujmuje w projekcie wszelkie szczegóły związane z tym etapem prac;
 • ekipa budowlana przygotowująca w murze otwory okienne i montująca stolarkę okienną;
 • producent okien gwarantujący ich dobrą jakość;

Niezależnie od tej trójstopniowej odpowiedzialności dobrze, jeśli inwestor orientuje się, jakie są najczęstsze błędy przy montażu okien. Jest zawsze większa szansa, że może zauważyć nieprawidłowości i dopilnować ich naprawy na etapie budowy domu, a nie po jej zakończeniu, gdy wszelkie poprawki więcej kosztują.

Do najczęściej popełnianych błędów montażowych należą:

 • nieprawidłowe usuwanie nadmiaru pianki poliuretanowej – jej wyskrobywanie, wydłubywanie, czy też wyrywanie; piankę się obcina specjalnym nożem!
 • nieprawidłowe zabezpieczenie pianki przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym;
 • za mała lub za duża ilość dybli i kotew;
 • parapet zewnętrzny zasłania otwory odwodnieniowe;
 • niedokładne oczyszczenie wszystkich elementów stolarki okiennej;
 • brak regulacji pracy skrzydeł okna;
 • niepoprawne osadzenie okna – przekątne powinny mieć jednakową długość, a dopuszczalne odchylenie to maks. 3 mm;
 • niedopasowanie okna do ościeża – jest ono za małe lub za duże;
 • montaż okien bez listew progowych;

 

Przeczytaj także: Ile może kosztować naprawa błędów przy budowie domu? Przestrogi dla przezornych

 


Uwaga! Absolutnie niedopuszczalne jest mocowanie okna wyłącznie na piankę montażową! Ekipa, która coś takiego robi, to amatorzy i korzystanie z ich usług jest gwarancją kłopotów (i kosztów) w niedalekiej przyszłości, gdy zamieszkacie w gotowym już domu.

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl