Kotły na biomasę - na co zwracać uwagę?
Przewiń do artykułu
Menu

Kotły na biomasę zyskują coraz większe grono zwolenników, dlatego warto wiedzieć, jakimi zasadami należy się kierować podejmując decyzję o zakupie takiego urządzenia. Błędy w tym względzie są trudne do naprawienia, jak również kosztowne.

Duża różnorodność produktów wspólnie określanych mianem biomasy wymusza stosowanie podziału w zależności od rodzaju zastosowania.
Do uzyskania ciepła wykorzystuje się najczęściej:

·    drewno o niskiej jakości technologicznej oraz odpadowe,

·    odchody zwierząt,

·    osady ściekowe,

·    słomę, makuchy i inne odpady produkcji rolniczej

·    wodorosty uprawiane specjalnie w celach energetycznych,

·    odpady organiczne, np. wysłodki buraczane, łodygi kukurydzy, trawy, lucerny,

·    oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce,

·    biogaz.

W polskich warunkach najczęściej stosowanym w kotłach na biomasę materiałem jest drewno i jego nie przerobione części, jak wióry, zrębki czy trociny, a także przetworzone odpady, w tym rośliny energetyczne (brykiety, pellet) oraz słoma i zboża. Najprostsze i najtańsze kotły na biomasę przeznaczone są do spalania drewna, zrębków, wiórów i innych odpadów bioorganicznych. Są to kotły ze spalaniem górnym i dolnym.

Kotły, przeznaczone są do podgrzewania wody w układach grzewczych do temperatury na wyjściu nie przekraczającej 95°C, znajdują zastosowanie w instalacjach centralnego ogrzewania wraz z układami podgrzewania wody użytkowej, zarówno w układach grawitacyjnych, jak i pompowych systemu otwartego.

Podstawą prawidłowego doboru kotła do danego obiektu, jest wykonanie bilansu strat ciepła domu, zgodnie z normą ochrony cieplnej budynków. Obliczenia zapotrzebowania na ciepło powinien wykonać uprawniony projektant, dysponujący odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie, dla wstępnego doboru kotła można przyjąć dla obiektów mieszkalnych o wysokości do 3 m około 70-110  W/m2, w przypadku  obiektów budowanych według współczesnych zasad ochrony ciepła. Dla obiektów starszych przyjmuje się nawet 160 W/m2.

Rozróżniamy kilka rodzajów tych urządzeń, w zależności od konstrukcji. Kotły na drewno, tzw. zgazowujące to urządzenia, w których proces spalania jest bardzo skomplikowany, dlatego muszą być wyposażone w rozbudowaną automatykę, ale za to zapewniają wysoką sprawność pracy.

Kotły retortowe, wyposażone w zasobnik i automatyczny podajnik paliwa, mogą spalać pellety, a niektóre z nich – także ziarna zbóż. Kocioł tego typu może współpracować np. z zestawem solarnym i/lub kominkiem wodnym osiągając przy tym bardzo wysoką sprawność, a jego praca jest w dużym stopniu zautomatyzowana.

Innym rodzajem kotła na biomasę są urządzenia przystosowane do spalania słomy, tzw. kotły wsadowe, bardzo przydatne tam, gdzie właściciel budynku ma dostęp do własnego materiału przeznaczonego do spalania, czyli najczęściej w gospodarstwach rolnych.

Opłacalność kotła na biomasę zależeć będzie w dużej części od rodzaju stosowanego w nim paliwa. Z pewnością najwygodniejsze są pellety, czyli biomasa sprasowana pod bardzo wysokim ciśnieniem. Ze stosunkowo niedużej jej objętości uzyskuje się sporo energii. Niewielkie rozmiary granulatu sprawiają, że łatwo go dozować i można w tym celu wykorzystać automatyczne podajniki, dzięki czemu kotły na pellety są niemal tak wygodne w obsłudze, jak te na olej opałowy.


Więcej informacji na temat tego oraz alternatywnych źródeł ciepła znajdziesz w bezpłatnym poradniku na stronie eko-budujacy.pl!


Za to trzeba jednak zapłacić – dobrej klasy kocioł na pellety z podajnikiem to niemały wydatek. Koszty ogrzewania domu pelletami są porównywalne z kosztami ponoszonymi na eksploatację kotła na gaz ziemny, czyli wyższe niż w przypadku ogrzewania domu węglem, albo nieprzetworzoną biomasą czy drewnem opałowym.

Pellet - podstawowe paliwo kotła na biomasę, fot. anmag.pl

Użytkownicy kotłów na biomasę wypowiadają się na licznych forach internetowych poświęconych tej formie ogrzewania. Wśród tych głosów zwraca uwagę fakt, iż posiadacze tego rodzaju kotłów radzą zwracać uwagę na kilka podstawowych spraw przed zakupem urządzenia, do których zaliczają m. in.:
·    dostępność i jakość paliwa
·    rozwiązania techniczne sterowników – np. możliwość współpracy z ogrzewaniem podłogowym, systemem c.w.u., czy automatyką pogodową
·    sprawność grzewczą
·    solidność konstrukcji
·    bezawaryjność
·    zabezpieczenia przeciwpożarowe
·    kształt i miejsce położenia czopucha (punkt łączenia kotła z kominem)

Decydując się zatem na zakup kotła na biomasę nie należy kierować się tylko samą sprawnością urządzenia. Należy wziąć pod uwagę również jego trwałość, cenę zakupu oraz włożony wkład pracy podczas eksploatacji kotła. Także trzeba się liczyć z dostępnością paliw oraz ich ceną. Do kotłów ekologicznych, z certyfikatem ekologicznym, możliwe są dofinansowania z gmin lub miast, o czym także warto pamiętać jeszcze przed zakupem.


Ewa Grochowska

FOTO: muratordom.pl

Źródła:

-    www.eko-budujacy.planergia.pl

-    www.forum.ogrzewnictwo.pl

-    muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi

-    www.budujemydom.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl