Kotły węglowe 5 klasy - rozmawiamy z ekspertem
Przewiń do artykułu
Menu

Jakimi urządzeniami w systemie grzewczym są kotły węglowe 5 klasy i czym właściwie różnią się od innych korzystających z tego paliwa? Na co zwracać uwagę przy wyborze takiego kotła do swojego domu? Na te i kilka innych ważnych pytań odpowiada dr inż. Michał Chabiński z Politechniki Śląskiej.

Zachęcamy do obejrzenia materiału, w którym dr inż. Michał Chabiński z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, przybliża najważniejsze informacje dotyczące nowoczesnych i ekologicznych urządzeń, jakimi są kotły węglowe 5 klasy.

 

 

Warto zapamiętać, że obrazowo mówiąc, różnica pomiędzy nowoczesnym kotłem 5 klasy a tym z niższej półki jest mniej więcej taka, jak różnica między współczesnym samochodem a autem z lat 50. ubiegłego wieku.

Automatyka kotłowa urządzeń 5 klasy sprawia, że cały proces spalania paliwa jest zoptymalizowany co do zużycia węgla (oszczędności na rachunkach), a w dodatku ekologiczny (do atmosfery nie uwalniają się szkodliwe gazy i pyły).

Nowoczesne kotły posiadają również wysoką sprawność, co oznacza, że większa część energii zawartej w paliwie przekształcana jest na ciepło. Przyjemniej, czyściej i oszczędniej.

Przed zakupem kotła 5 klasy warto sprawdzić jakość wykonania urządzenia oraz jego certyfikaty. Bywa bowiem, że producenci zachwalają kocioł jako ten spełniający normy klasy 5, podczas gdy nie potwierdziło to żadne badanie w akredytowanym laboratorium.

Niektóre z oferowanych urządzeń sprzedawanych przez rzetelne firmy posiadają również certyfikat zgodny z dyrektywą UE – tzw. ekodesign, która jest jeszcze bardziej restrykcyjna niż wymogi stawiane „piątkom”. Kupując taki kocioł mamy więc pewność, że stajemy się posiadaczem najwyższej klasy urządzenia, spełniającego restrykcyjne normy efektywności i ekologii.

Planując sprawny i nowoczesny system grzewczy w domu pamiętajcie, że to nie tylko kocioł, ale również inne elementy instalacji, które muszą ze sobą współgrać. To wszystko wymaga dużych nakładów finansowych. Warto więc pomyśleć o dotacji na ten cel.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl