Na potrzeby własne, czy do sieci?
Przewiń do artykułu
Menu

Instalacje OZE dzielą się na systemy wyspowe, czyli autonomiczne, produkujące energię tylko na potrzeby gospodarstwa domowego oraz instalacje będące częścią sieci elektroenergetycznej.

 

System wyspowy  - off-grid (ang. poza siecią) jest to typ systemu, w którym energia, pochodząca z generatora wykorzystującego energię odnawialną, nie trafia do sieci elektroenergetycznej, ale jedynie zasila odbiorniki znajdujące się wewnątrz budynku prosumenta. Z kolei w instalacji typu on-grid, energia elektryczna wytworzona w generatorze wykorzystującym OZE jest zamieniana na energię o parametrach obowiązujących w systemie elektroenergetycznym.

 

 

 

Nie jest prawdą, iż oba systemy – off-grid i on-grid nie mogą ze sobą współpracować. Jest wręcz przeciwnie.

 

 

 

W pierwszym wariancie modelu mieszanego, system autonomiczny może obsługiwać część odbiorników odseparowanych od sieci, ale wymagających ciągłego dostarczania energii. Natomiast instalacja dołączona do sieci dystrybucyjnej obniży koszty funkcjonowania odbiorników nie wymagających zabezpieczania przed przerwami w dostawie energii oraz wygeneruje dodatkowe zyski ze sprzedaży nadwyżek.

 

Przykładem, może być zastosowanie systemu off-grid z zasilaniem akumulatorowym, np. do oświetlenia pomieszczeń oraz dołączenie reszty odbiorników w obiekcie do instalacji on-grid.

 

Innym rozwiązaniem może być zastosowanie, wyposażonego w magazyn energii, przetwornika hybrydowego zasilanego z odnawialnego źródła, sieci bądź agregatu. Przetwornik pośredniczy pomiędzy wymienionymi źródłami zasilania a odbiornikami energii. Rozwiązanie to znacznie poprawia wskaźnik wykorzystania OZE na potrzeby własne, dzięki zastosowaniu akumulatorów, które w sytuacji braku zasilania ze źródła odnawialnego, posiadają wcześniej zgromadzony z nadwyżek potencjał, mogący pokryć zapotrzebowanie bez udziału sieci. Wariant uniemożliwia oddawanie energii do sieci, ale pozwala na posiłkowanie się nią w razie niedoborów.

 

I wreszcie trzeci wariant, bazujący na instalacji on-grid, z dodatkiem urządzeń zapobiegających przepływowi energii do sieci dystrybucyjnej. W wariancie tym realizuje się załączanie odbiorników pochłaniających nadprodukcję energii, takich jak akumulatory, bojler elektryczny, pralka, zmywarka itp., bądź hamuje przekształtnik tak, aby dostosował uzysk do panującego zapotrzebowania. Cechą off-grid tego wariantu, jest opcjonalna rezygnacja z oddawania energii do sieci, możliwość stosowania akumulatorów, kumulowanie w postaci ciepła. Poza tym, instalacja ma charakter pracy instalacji on-grid.

 

Poniższa tabela przedstawia wady i zalety systemów autonomicznych i wpiętych do sieci elektroenergetycznej.

 

tabela-ongrid offgrid

 

Pod tym linkiem można znaleźć przykład prosumenta, który przez wiele lat borykał się z problemem braku zasilania, jako że jest właścicielem domu na wschodzie Polski, zlokalizowanym praktycznie w środku lasu. Inwestor zdecydował się na system paneli fotowoltaicznych działających autonomicznie. Wszelkie szczegóły dotyczące budowy i działania tej instalacji zostały opisane pod podanym linkiem.

 

Warto pamiętać o tym, że podobnie, jak w przypadku łączenia instalacji on- i off-grid, można dokonać połączenia różnych generatorów OZE. Energia elektryczna jest medium, które doskonale da przekształcić się w energię cieplną czy pracę. Odnawialne źródła energii, z których może być ona pozyskiwana, są w stanie zarówno zasilać elektrycznie, jak i ogrzewać. To tylko kwestia zastosowanych rozwiązań technicznych.

Ewa Grochowska

 

Przy pisaniu artykułu korzystałam z informacji zawartych na federacja-konsumentow.org.pl.

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl