Najczęstsze błędy przy projektowaniu instalacji c.o.
Przewiń do artykułu
Menu

Instalacja centralnego ogrzewania jest narażona na błędy zarówno podczas jej projektowania, jak i samego montażu.


Do najczęściej popełnianych błędów należą:
·    za duże ciśnienie dyspozycyjne,
·    nieodpowiednio dobrane grzejniki,
·    złe umiejscowienie czujników temperatury,
·    zmiany w projekcie, czy przewymiarowane źródło ciepła.

 

 

 

Pierwszą często popełnianą pomyłką jest błąd przy ustaleniu mocy źródła ciepła. Jest ona związana ze źle policzonymi stratami ciepła, a jej konsekwencją może być niska temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych lub wysokie koszty ogrzewania w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.

 

eko-budujacy

 

Straty ciepła obliczane są na podstawie wskaźników przyjmowanych na 1 m2 powierzchni pomieszczenia, ale w przypadku kiedy wykonuje je osoba niekompetentna błąd wyliczenia może przekroczyć nawet 50 proc.


Innym powszechnym błędem jest ten związany z dużym ciśnieniem dyspozycyjnym. Czynnikiem przepływającym przez instalację jest wodą, a jej prędkość przepływu jest zróżnicowana. W przypadku kiedy jest ona duża, powstaje hałas we wszystkich elementach regulacyjnych instalacji. To właśnie hałas jest odzwierciedleniem ciśnienia dyspozycyjnego.


Chcąc uniknąć tego błędu należy w pierwszej kolejności obliczyć przepływy, a dopiero później można wykonać instalację c.o.

 

 Czytaj więcej: Ogrzewanie efektywne i tanie


Ważną rolę przy zakładaniu instalacji odgrywają grzejniki, których moc musi być odpowiednio dobrana. Chcąc ominąć ryzyko popełnienia błędu złego doboru grzejników należy porównać ich parametry podawane przez producentów z parametrami przyjętymi w projekcie. Na ogół dopasowanie grzejników do rzeczywistej wartości parametrów obliczeniowych odbywa się przy udziale odpowiednich programów.


Za regulację temperatury odpowiedzialne są termostaty, zarówno te sterujące pracą kotła, jak i te odpowiedzialne za temperaturę zewnętrznego regulatora pogodowego.


Najlepsze miejsce dla termostatów jest tam, gdzie będzie on powoli osiągał założoną wcześniej temperaturę. Pomieszczenia szybko się nagrzewają, a zawory termostatyczne przy grzejnikach zatrzymują ruch wody przez nie przepływającej. Kocioł wyłącza się automatycznie, gdy odnotuje mniejszy spadek temperatury wody zasilającej niż wcześniej było założone.


W przypadku odwrotnym, to znaczy gdy termostat szybko osiągnie ustaloną temperaturę, nastąpi samoczynne wyłączenie kotła nawet wtedy, gdy grzejniki będą potrzebować dopływ gorącej wody.


Regulator pogodowy powinien być ustawiony w miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne, gdyż w takim przypadku temperatura jest zafałszowana, a czujnik będzie odnotowywał temperaturę wyższą niż tą ustaloną pierwotnie, czego efektem jest wyłączenie się kotła lub niska temperatura wody grzejnej.

 

 Czytaj więcej: Jak wybrać grzejniki do łazienki


Kolejnym problemem jest nieodpowiednia izolacja rur, przez którą przepływa gorąca woda. Bardzo często stosuje się otulinę z pianki polietylenowej, gdyż jest tania i łatwa w montażu. Nie nadaje się ona jednak do izolacji rur o wysokiej temperaturze, gdyż się topi. W takich przypadkach powinno się stosować materiały odporne na wysokie temperatury, na przykład wełnę mineralną.


Zmiany w projekcie instalacji c.o. zawsze należy konsultować ze specjalistą. Czasami drobne uchybienia mogą spowodować bardzo kosztowne i ciężkie do naprawy błędy. Efektem końcowym zaś jest niepoprawnie działająca instalacja centralnego ogrzewania.


Monika Olizarowska


Źródło: termomodernizacja.com.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl