Najpierw sprawdź, potem kupuj
Przewiń do artykułu
Menu

Im dalej w las, tym więcej drzew – chciałoby się powiedzieć. Popularność kolektorów słonecznych w Polsce ciągle rośnie. A wraz z ilością zamontowanych urządzeń rośnie też liczba fuszerek. I nie jest to tylko sprawa niedouczonych instalatorów. Da się uniknąć podstawowych błędów?

 

 

Właśnie mijają trzy lata od uruchomienia programu dopłat do kolektorów słonecznych, na które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zarezerwował 450 mln zł. Spłaca on 45 proc. kredytu zaciągniętego na ten cel w jednym z sześciu uczestniczących w programie banków.


Jak dotąd, prawie 42 tysiące inwestorów indywidualnych i 35 wspólnot mieszkaniowych skorzystało z tego systemu dopłat. Tylko w lipcu prawie 2,7 tys. właścicieli domów wystąpiło o taki kredyt.


Montujemy więc kolektory na potęgę. Jest się z czego cieszyć.


Warto jednak wiedzieć, bo nie jest to dla wszystkich takie oczywiste, że kolektor kolektorowi nierówny. Podejmując decyzję pochopnie można narazić się na nieprzyjemności i dodatkowe koszty, o czym pisaliśmy już w tekście: Uważaj co montujesz, bo będziesz cierpiał.


Czy zatem można sprawdzić jakość upatrzonych kolektorów jeszcze przed ich zakupem i zrobić to w wiarygodnym źródle? Można. Informacji o produkcie warto poszukać w bazie oficjalnych raportów Solar Keymark.

 

Wiarygodny certyfikat

 

Czym jest Solar Keymark?


Certyfikat Solar Keymark został wprowadzony przez Europejską Federację Termicznego Przemysłu Solarnego (European Solar Thermal Industry Federation – ESTIF) wraz z Europejskim Komitetem Standaryzacji (European Committee for Standardization.


Potwierdza on zgodność kolektora słonecznego z normą jakościową EN 12975, przy czym stawiane są dodatkowe wymagania wobec producenta kolektorów.


Kolektory słoneczne narażone są na długotrwałe działanie czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Warunki ich pracy są często trudne – niskie i wysokie temperatury wewnętrzne, deszcz, szron, śnieg, siły wiatru i inne czynniki zewnętrzne wystawiają te urządzenia na próbę wytrzymałości.


Kolektory słoneczne powinny przy tym zapewnić wieloletnią, minimum 20-letnią, eksploatację, co przekłada się na konieczność zachowania wysokiej jakości materiałów i wykonania.


Uzyskanie certyfikatu Solar Keymark wymaga od producenta spełnienia określonych warunków.


Produkowane przez niego kolektory są brane do badań przez przedstawiciela instytutu badawczego, bezpośrednio z linii produkcyjnej, co daje gwarancję, że urządzenie przed sprawdzeniem nie zostanie „ulepszone” przez producenta. To sam instytut pobiera go do badania losowo, prosto z linii produkcyjnej.


Następnie wybrane urządzenie poddawane jest badaniu na zgodność z normą EN 12975, ocenie podlega zachowanie standardów jakości procesów produkcji kolektora przez producenta.


Certyfikaty Solar Keymark dostępne są dla wszystkich na stronie internetowej ESTIF, zatem każdy klient może zapoznać się z jej zasobami i sprawdzić, czy kolektory, które zamierza kupić, spełniają standardy jakości.


Informacji należy szukać pod tym adresem.


Tu natomiast znajduje się baza danych certyfikowanych kolektorów:


Dodać w tym miejscu musimy, iż wszelkie informacje na tych stronach podawane są w języku angielskim.

 

Jak to ugryźć?

 

W bazie Solar Keymark można znaleźć metrykę urządzenia, zawierającą charakterystyczne parametry. Ta metryka jest jednakowa dla wszystkich producentów, z każdego kraju świata.


Baza danych zawiera listę producentów, którzy zdecydowali się poddać certyfikacji znakiem Solar Keymark, a tym samym przyjąć standardy dla kolektorów, gwarantowanych przez ten znak.


Po wyświetleniu wyszukiwarki bazy danych, należy wpisać nazwę producenta, oprócz tego podać można także kraj, nazwę fabryczną kolektora lub numer licencji Solar Keymark.

 

1

 

Po wpisaniu nazwy producenta wyświetlają się podpowiedzi, w tym konkretne typy kolektorów i nazwy producentów zaczynających się od wpisanych znaków.

 

2

 

Po wyborze nazwy producenta/kolektora i wciśnięciu przycisku „GO” wyświetlają się wszystkie produkty certyfikowane znakiem Solar Keymark.

 

3

 

Chcąc otworzyć dane wybranego kolektora należy nacisnąć „GO TO” w kolumnie o nazwie „DATA SHEET LINK”.

 

4

 

Po wykonaniu tego kroku wyświetli się monit o konieczności pobrania pliku w formacie PDF, zawierającego dane kolektora lub serii kolektorów o podanej nazwie. Po podaniu lokalizacji, gdzie chcemy zachować pobierany plik, zapisujemy go na swoim komputerze.

 

5

 

Po zapisaniu i otwarciu pliku zobaczymy następujące dane:

 

6

 

Jak to czytać?

 

Z punktu widzenia ilości przechwytywanej przez kolektor energii słonecznej, ważne są trzy główne parametry.

 

7

 

Są one następujące:


Aa – powierzchnia apertury: informuje o realnej powierzchni, na którą docierają promienie słoneczne, podanej w metrach kwadratowych.


AG – powierzchnia brutto: informuje o wymiarze zewnętrznym kolektora, podanym w metrach kwadratowych.


Ƞoa – efektywność: parametr określający sprawność kolektora, czyli ilość energii, jaką on pochłania spośród całkowitej (100 proc.) energii docierającej do absorbera; wartość odczytana z raportu, po pomnożeniu przez 100, daje sprawność wyrażoną w procentach.


Znając te wszystkie dane należy podstawić uzyskane liczby pod poniższy wzór i wykonać następujące działanie matematyczne:

Aa x ƞoa = konkretna wartość

Iloczyn ten poinformuje nas o realnej ilości energii, jaką można uzyskać z kolektora danego producenta. 


Warto więc przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów sprawdzić rzeczywistą wydajność kolektorów o pozornie podobnych parametrach i po prostu porównać je ze sobą.


Na pewno nie warto kupować urządzeń bez certyfikatu Solar Keymark, których nie można sprawdzić w żadnej bazie, a zwłaszcza nie należy nabywać ich wówczas, gdy są podejrzanie tanie.


Powiedzenie o tym, że co tanie, to drogie sprawdzić się może boleśnie u każdego, kto będzie się kierował tylko niską ceną.


Ewa Grochowska


W artykule wykorzystałam materiały firmy WATT

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl