Okna (nie)doskonałe
Przewiń do artykułu
Menu

Badania Zrzeszenia Montażystów Stolarki dowodzą, że poprawne osadzenie okien wykonuje się jedynie w 5 proc. przypadków, co sprawia, że w założeniu dom energooszczędny, może nim być tylko częściowo.

 

 

W domach energooszczędnych podstawowym elementem koncepcji oszczędzania energii są okna. Powinny być zatem wykonane z materiałów dobrej jakości i bardzo skrupulatnie zamontowane.


Do najczęściej popełnianych błędów montażowych trzeba zaliczyć:
- błędy wymiarowania i brak odpowiednich luzów dylatacyjnych;
- montowanie okien na nierównym i nieoczyszczonym podłożu;
- montaż okien bez klocków podporowych i listew progowych;
- mocowanie okien w ościeży na nie wystarczającą ilość kotew lub dybli;
- niepełne uszczelnienie szczelin dylatacyjnych pomiędzy oknem a murem.


Mówiąc prościej, głównym błędem osadzania okien jest wykorzystanie samej pianki poliuretanowej (bez jakiejkolwiek izolacji zabezpieczającej), w wyniku czego pianka pod wpływem promieniowania UV i wilgoci całkowicie traci swoją elastyczność.


Kolejnym niedociągnięciem jest niedoskonałość wykonania montażu. Okna, które na pierwszy rzut oka wyglądają na zamontowane poprawnie, w rzeczywistości nadają się do wymiany, głównie z powodu nieszczelności wokół ramy.

 

Czytaj także: błędy w montażu okien

 

(ewka)

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl