Okna w domu energooszczędnym
Przewiń do artykułu
Menu

Okna w domu energooszczędnym mają zasadnicze znaczenie dla jego sprawności energetycznej, jak również są bardzo ważne dla komfortu jego użytkowania. Niezwykle istotne jest ich właściwe rozmieszczenie oraz dobór wielkości.

 


Sposób rozmieszczania okien w domu energooszczędnym jest stosunkowo prosty - od południa wstawiamy jak największe okna, jednak nie więcej niż 40 proc. elewacji południowej, bo grozi to przegrzaniem domu.


Od wschodu i zachodu należy utrzymać zasadę wynikającą z warunków technicznych, czyli powierzchnia okna liczona w świetle ościeżnic w stosunku do powierzchni podłogi pomieszczenia powinna wynosić 1:8.


Pomieszczenia zimne zlokalizowane od strony północnej powinno się pozostawić w miarę możliwości bez okien zewnętrznych, aby do maksimum zmniejszyć straty ciepła. Wyjątek stanowi kotłownia gazowa, w której, ze względów bezpieczeństwa, należy zamontować okno.

 

Dobre okna – wysoki komfort

 

Dobrze dobrane okna w domu energooszczędnym to:


- Więcej światła dziennego - znaczenie światła dziennego potwierdzają badania naukowe. Dowodzą, że ma ono pozytywny wpływ zarówno na dobre samopoczucie, jak i zdrowie fizyczne oraz wydajność organizmu.


- Darmowa energia - wykorzystując okna można w istotnym stopniu zaopatrzyć dom w darmową energię słoneczną. Światło słoneczne, wpadające przez okna, zamienia się w ciepło ogrzewające pomieszczenia.


- Lepsza wentylacja - dobrze wentylowany dom będzie pełen świeżego powietrza. Odpowiednia wymiana pozwoli szybko pozbyć się alergenów i regulować poziom wilgotności, eliminując szkodliwą kondensację i tworzenie się pleśni.


- Wyższy komfort użytkowania - pełen komfort wnętrz to utrzymanie domu w równowadze termicznej z minimalnym zaangażowaniem mieszkańców. Kiedy letnie słońce wpadające przez okna podnosi temperaturę w pokoju, odpowiednia kombinacja osłon przeciwsłonecznych pomoże utrzymać właściwy klimat.
Kiedy ostre poranne słońce latem zakłóca sen, zaciemniające rolety pozwolą opóźnić nadejście poranka. Inteligentny system sterowania automatycznie otworzy okna do poddaszy po dobrze przespanej nocy i napełni pokój świeżym, porannym powietrzem.
Rolety zewnętrzne latem obniżają temperaturę wnętrza, a zimą redukują straty ciepła nawet o 1/3.

 

Jakie okna wybrać?

 

Okna odpowiadają za 10-15 proc. strat energii w budynku. Te o słabej izolacyjności termicznej mogą powodować dyskomfort mieszańców, ponieważ temperatura ich powierzchni będzie znacznie niższa, niż temperatura otoczenia.

 

 

 

Wybierając okna, należy zwrócić uwagę nie tylko na współczynnik przenikania ciepła dla zestawu szybowego, ale także na średnią wartość dla całego okna.

 


Najważniejszym parametrem, który mówi o tym, czy okna są energooszczędne, jest współczynnik przenikania ciepła Uw całego okna.


W przypadku okien do domów energooszczędnych, nie powinien on być wyższy niż 1,3 W/(m²∙K), przy czym im ma on niższą wartość, tym lepiej.


Oszklenie do okien energooszczędnych powinno składać się z zestawu dwóch lub trzech szyb zespolonych, między którymi znajduje się gaz o słabej przewodności cieplnej, np. argon lub krypton.


Szyby w oknach energooszczędnych powinny być też pokryte powłoką emisyjną, ograniczającą ucieczkę ciepła przez szklane tafle i oddzielone ciepłą ramką dystansową, wykonaną np. z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej.


Taka ramka eliminuje powstawanie w tych miejscach mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Zapobiega ona także wykraplaniu się pary wodnej na obrzeżach szyb.

 

Montaż ma znaczenie

 

Nawet okna o najlepszych parametrach termoizolacyjnych nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane.


Zakup ciepłych okien to dopiero połowa sukcesu – bez odpowiedniego, ciepłego montażu okien nie ma co liczyć na poprawę izolacyjności termicznej przegrody i zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.


Właściwie zaprojektowany i przeprowadzony montaż poprawia współczynnik przenikania ciepła ściany z oknem, a ponadto eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych i tym samym zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej oraz pojawieniu się szkodliwych grzybów i pleśni.


Ciepły montaż nazywany jest też montażem warstwowym, gdyż zasadniczo opiera się na wykonaniu trzech wyspecjalizowanych warstw.


Warstwa zewnętrzna jest warstwą paroprzepuszczalną (umożliwia wyprowadzenie wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu na zewnątrz). Warstwa ta zabezpiecza jednocześnie przed przenikaniem wody z zewnątrz, nawet w czasie bardzo obfitych opadów. Warstwę zewnętrzną ciepłego montażu okien wykonuje się z impregnowanych taśm rozprężnych lub warstwowych folii paroprzepuszczalnych, a także z poliuretanowej taśmy uszczelniającej.

 

Środkową warstwę między ościeżnicą okna a ścianą stanowi wypełnienie z materiału termoizolacyjnego, wykonywane zazwyczaj z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej.


Z kolei warstwa wewnętrzna zabezpiecza izolację termiczną, zapobiegając przenikaniu do niej wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu. Wykonuje się ją np. z folii paroszczelnej, którą mocuje się paroszczelną taśmą butylową do ścian oraz taśmą samoprzylepną do ościeżnic.


Oprac. Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl