Polak potrafi: przełom w fotowoltaice dziełem Polki!
Przewiń do artykułu
Menu

Pracownica Uniwersytetu w Walencji, Olga Malinkiewicz, opracowała nowatorską metodę wytwarzania perowskitów, czyli związków nieorganicznych stosowanych w fotowoltaice, o właściwościach dużo lepszych, niż krzem. Za swoją pracę Polka została nagrodzona w konkursie Photonics 21.


Proces wytwarzania perowskitów nie wymaga stosowania tak wysokich temperatur, jak w przypadku krzemu, dlatego ich wykorzystanie mogłoby znacznie obniżyć koszty produkcji paneli PV. To nie jedyna zaleta ogniw perowskitowych. Mogą być one zbudowane z bardziej stabilnych materiałów, a dodatkowo cechuje je duża elastyczność, która pozwala na zastosowanie ich dosłownie wszędzie.


Jednomikrometrowa warstwa perowskitów wystarcza do absorpcji takiej samej ilości energii elektrycznej, jaką można by uzyskać wykorzystując 180 mikrometrów warstwy krzemowej.


Sposób pozyskiwania takich ogniw może stać się przełomem w branży PV. Dzięki nim panele fotowoltaiczne staną się znacznie tańsze, co spowoduje, że stać będzie na nie o wiele większą liczbę osób.

 

Czytaj więcej...

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl