Światowa energetyka zmienia się szybciej, niż myślisz
Przewiń do artykułu
Menu

Energia elektryczna to najbardziej pożądany zasób z obecnie istniejących i zapotrzebowanie na nią jest coraz większe. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania wzrasta również cena za energię elektryczną, przez co wielu światowych graczy sięga po alternatywne źródła jej produkcji. Nie dziwi fakt, że najprężniej rozwijający się oraz najbardziej obiecujący jest sektor odnawialnych źródeł energii. Kilka przykładów na dynamiczny rozwój tej właśnie branży znajdziecie poniżej.

Warta 20 bilionów dolarów inwestycja o nazwie Sun Cable ma za zadanie dostarczyć energię z Australii do Singapuru i będzie to największa farma fotowoltaiczna na świecie. Instalacja znajduje się w Australii, skąd 10 gigawatów mocy wygenerowanej przez panele rozmieszczone na piętnastu tysiącach hektarów będzie przesyłane za pomocą kabla podmorskiego o długości 3,800 kilometrów aż do Singapuru. Taka moc wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na prąd jednej piątej tego kraju i zastąpi tym samym elektrownie o cyklu kombinowanym, a dzięki odpowiedniej ilości paneli, farma zapewni ciągłość dostaw energii.

Jednym z założeń jeszcze większego projektu, Asian Renewable Energy Hub, jest postawienie hybrydowej farmy łączącej energię wiatrową i słoneczną, która współdziałałaby z wodorowym magazynem energii. Instalacja położona będzie w Pilbarze - średnio zaludnionym regionie w zachodniej Australii. Plan zakłada zmianę pozycji kraju na mapie światowej energetyki poprzez odejście od eksportu węgla i gazu ziemnego oraz uzyskanie statusu lidera czystej energii.

Szacuje się, że gdyby na terenie całej Sahary rozmieścić wiatraki i panele słoneczne, energii wygenerowanej na takiej farmie wystarczyłoby do zasilenia całego świata. W Stanach energia słoneczna już dziś uznawana jest za najważniejsze źródło energii, wyprzedzając energię gazową i wiatrową – nawet pomimo taryf nałożonych przez prezydenta na importowane panele.


 

Przeczytaj także: Obniżenie ceny energii słonecznej możliwe dzięki selenowi?

 


Tymczasem marokańska elektrownia Noor-Ouarzazate oraz inne firmy w Indiach, Chinach, Meksyku, Stanach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zamierzają na swoim podwórku zamontować panele słoneczne na ogromnych połaciach gruntu, a nawet na powierzchniach mórz, kompletnie zmieniając światową energetykę i wpływając tym samym na globalną geopolitykę.

Obecnie to energia ze źródeł odnawialnych jest najtańsza. Na Kostaryce uruchomiono elektrownie wodne i geotermalne, co w zestawieniu z energią pozyskiwaną ze słońca i wiatru pozwoliło wygenerować dość energii, aby przez 300 dni z rzędu nie korzystać z paliw kopalnych na terenie całego kraju. W Portugalii udało się odstawić paliwa kopalne do produkcji energii na całe 4 dni, a w Anglii przez tysiąc godzin nie było potrzeby spalania węgla w tym samym celu. W tym czasie w niektórych stanach w Ameryce, np. w Kolorado, konkurencyjność cen energii odnawialnej wprawia ludzi w osłupienie, nawet w obliczu zróżnicowanej infrastruktury magazynowania energii. Wśród wszystkich źródeł odnawialnych, energia słoneczna wyróżnia się stale malejącą ceną, dzięki czemu szansa na to, aby wygenerować sto procent energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych na całym świecie z każdym dniem staje się coraz większa.

Przemysł staje się coraz bardziej zależny od potencjału wytwórczego firm w produkcji paneli w poszczególnych państwach. Logicznym jest więc inwestowanie w energię słoneczną: nawet w krajach tak od siebie różnych, jak Stany Zjednoczone i Niemcy, domowe instalacje fotowoltaiczne stanowią wspaniałą możliwość inwestycyjną, gdyż coraz więcej placówek jest zaprojektowanych z myślą o połączeniu ich między sobą, tworząc tak zwane mikrosieci. Praktycznie rzecz biorąc, obecnie energia jest jak Internet, a jej magazynowanie staje się najbardziej strategiczną technologią.


 

Przeczytaj także: Skały Morza Północnego magazynami energii?

 


Jak pokazują wszystkie najnowsze badania i symulacje, musimy nie tylko zaprzestać eksploatacji i budowy kolejnych elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, ale przede wszystkim należy zamknąć elektrownie już istniejące i zahamować proces wydobywania paliw kopalnych. Takie działania z dnia na dzień stają się coraz bardziej konieczne. W Niemczech już ogłoszono zamknięcie osiemdziesięciu czterech elektrowni węglowych, a w Indiach zrezygnowano z budowy kolejnych placówek za sprawą gwałtownie spadających cen energii słonecznej. Tylko te kraje, które idą z duchem czasu i na bieżąco modyfikują politykę w zakresie generowania energii, będą mogły ubiegać się o wysoką pozycję na mapie światowej energetyki.

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl