Za wysokie progi
Przewiń do artykułu
Menu

Lista warunków, jakie musi spełnić dom przy wniosku o dopłatę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest długa i trudna do realizacji.

 

 

Kredyty z dopłatą na budowę domu energooszczędnego cieszą się sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, NFOŚiGW proponuje wsparcie do 50 tys. zł dla domów jednorodzinnych. Program stawia przed beneficjentami jedno zadanie – spełnienie wszystkich wymogów technicznych i formalnych.


Jak się okazuje w praktyce, nie jest to zadanie łatwe.


– Mówię to z przykrością, ale inwestor może mieć dom o parametrach budynku w standardzie NF40, a wyda mniej pieniędzy, jeśli będzie budował, nie starając się o spełnienie wytycznych programu – mówi Miłosz Lipiński, architekt.


Aby otrzymać dofinansowanie, należy wybierać materiały i urządzenia najwyższej jakości, a więc droższe niż takie, które byłyby po prostu wystarczające dla domu energooszczędnego. Do tego dochodzą stały monitoring całego projektu, zakaz sprzedaży domu do trzech lat po wybudowaniu i końcowa weryfikacja.


Dariusz Koc, dyrektor Krajowej Agencji Poszanowania Energii, która zajęła się opracowaniem programu dla NFOŚiGW, tłumaczy, że w projekcie nie chodzi o bezpośrednią korzyść finansową, a o propagowanie budownictwa energooszczędnego.

 

Czytaj więcej...

 

SO

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl