14. Forum Nowej Gospodarki "Przystanek w drodze do Szczytu Klimatycznego COP24"
Przewiń do artykułu
Menu

W grudniu, w Katowicach, o klimacie i o czynnikach wpływających na jego kondycję na naszej planecie, będą rozmawiać specjaliści z całego świata. 8 czerwca przystankiem w drodze do Szczytu Klimatycznego COP24 było zorganizowane w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum 14. Forum Nowej Gospodarki. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu samorządu województwa śląskiego.

Forum to stała debata gospodarcza o zasięgu ponadregionalnym, skierowana do nauki, biznesu i administracji. Dyskusja ogólna, warsztaty tematyczne, konwersatoria pozwalają znaleźć skuteczne drogi wspierania rozwoju „nowej gospodarki”, takie które stworzą Polsce możliwość konkurowania na rynku globalnym.


Transformacja energetyczna


Podczas tegorocznego Forum skupiono się na sprawiedliwej transformacji energetycznej dla województwa śląskiego. Zastanawiano się jak wyzwolić potencjał innowacyjności i co zrobić by stała się ona kołem napędowym gospodarczego i społecznego rozwoju regionu.
Jak zauważył Janusz Steinhoff z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, były wicepremier, pojęcie transformacji energetycznej nie jest na Śląsku czymś nowym. Jeszcze pod koniec ub. wieku to właśnie tutaj przeprowadzono na dużą skalę działania restrukturyzujące przemysł górniczy i hutniczy. Dzięki temu hutnictwo to obecnie jedna z najnowocześniejszych branż w polskiej gospodarce.
Z kolei przedstawiciele administracji, nauki oraz biznesu poszukiwali sposobów realizacji wspólnych projektów z zakresu m.in. gospodarki zasobooszczędnej i energooszczędnej, zielonej gospodarki, gospodarki niskoemisyjnej a także rewitalizacji terenów zdegradowanych.
W tym celu stworzono tzw. Living Lab czyli Laboratorium Innowacji ze 120 ekspertami, 6 warsztatami, 4 kluczowymi projektami, licznymi spotkaniami branżowymi i biznesowymi.


 

 

Zielony Śląsk


Sesję plenarną zdominowały rozmowy o przygotowaniach do grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach. Zaproszeni goście, tj. przedstawiciele branży energetycznej, socjologowie i specjaliści od ochrony środowiska, zastanawiali się nad tym czy zbliżająca się impreza może okazać się dla Śląska szansą w zakresie rozwoju zielonej gospodarki.
- Szansa by tak się stało jest, ale tylko od nas, tutaj mieszkających, od naszego zaangażowania w transformację energetyczną zależy by Śląsk w świadomości społecznej kojarzył się z zielonym regionem a nie tylko, jak to bywa dotychczas, z przemysłem – mówił Roman Trzaskalik, prezes katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
Już tradycyjnie obradom Forum towarzyszyły międzynarodowe spotkania B2B, w sektorze energetyki (prosumenckiej i OZE), których celem było skojarzenie przedsiębiorców i wymiana doświadczeń pomiędzy nimi a także wskazanie możliwych kierunków rozwoju energetyki.


Popularyzacja wiedzy i rozrywka


Od 2011 roku integralną częścią Forum Nowej Gospodarki jest Piknik Nauki i Kultury. To popołudniowa, plenerowa impreza, której celem jest poszerzanie wiedzy i budowanie świadomości mieszkańców na temat innowacyjności i energooszczędności.
Hasłem przewodnim tegorocznego Pikniku było, podobnie jak i całego Forum, „Śląskie w drodze na Szczyt Klimatyczny COP24”. Najmłodsi, poprzez prezentację ciekawych doświadczeń i eksperymentów, mieli okazję zapoznać się ze skomplikowanymi teoriami naukowymi, ciekawymi zjawiskami przyrodniczymi a także pobudzić swoją kreatywność oraz świadomość ekologiczną i społeczną.
W części artystycznej zorganizowano wyjątkowy koncert dla dzieci i dorosłych, z udziałem m.in. Kasi Klich i Jacka Kawalca, wspierający akcję „Śląskie – dzieciom z Aleppo”. W jego trakcie na ręce ojców franciszkanów – koordynatorów akcji – został przekazany czek z przeznaczeniem na pomoc w stworzeniu specjalistycznego ośrodka dziennego wsparcia dla dzieci – ofiar wojny w Aleppo. (AB)


 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl