Chodniki generujące energię, gdy po nich chodzisz
Przewiń do artykułu
Menu

Mówiąc o odnawialnych źródłach energii, mamy zwykle na myśli słońce, wiatr, może również morskie fale. Zapominamy jednak, że sami jesteśmy w stanie generować energię. Nie trzeba od razu podłączać żarówek do roweru czy gigantycznego kołowrotka dla chomika - wystarczą piesze spacery. Firma Pavegen wynalazła (specjalny) kamień brukowy generujący energię z kroków chodzących po nim pieszych, dzięki któremu zwykły chodnik staje się generatorem energii.

Pavegen stworzyła dwa rodzaje kafelek: jedną przeznaczoną do tymczasowych instalacji, takich jak konstrukcje wykorzystywane podczas imprez okolicznościowych, oraz taką do konstrukcji stałych, jak chodniki. Ten rodzaj kafelek wytłacza się z materiału kompozytowego o nazwie Menzolit SMC. Prasa o nacisku stu ton nagrzewa i formuje materiał wzmocniony włóknem szklanym i wypełniony minerałami w bezpieczne dla pieszych płyty chodnikowe.

Ciężar ludzi spacerujących po kafelkach pobudza elektromagnetyczne generatory indukcyjne do pionowego przemieszczania się, a rotacyjny ruch generuje prąd niewymagający podłączenia do sieci elektrycznej. Co więcej, każda kafelka jest wyposażona w bezprzewodowy interfejs programujący, który przesyła informacje o ruchu w czasie rzeczywistym i produkuje energię dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebna i tam, gdzie jest potrzebna.

System ten monitoruje stawiane na chodniku kroki, pozwalając na przewidywanie godzin szczytu i określenie najczęściej odwiedzanych lokalizacji. Niepowtarzalny design rejestruje kierunek i schematy, według których poruszają się piesi i dokładnie je analizuje. Istnieje również aplikacja dla pieszych, która nagradza zrobione przez nich kroki różnymi zniżkami, voucherami czy czystą energią.

Pierwszy na świecie duży chodnik położono w Waszyngtonie D.C. w Ameryce w listopadzie 2016 roku. Latem zeszłego roku na ulicy Bird Street w Londynie, niedaleko najczęściej odwiedzanej ulicy ze sklepami w Europie, wdrożono kolejny projekt. Energia kinetyczna wytwarzana przez kroki przechodniów jest konwertowana w energię elektryczną, która zasila urządzenie imitujące śpiew ptaków w ciągu dnia i lampy uliczne nocą.

Źródło:

Grafiki:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl