Efekt LID
Przewiń do artykułu
Menu

Kluczem do zwiększenia opłacalności inwestycji, polegającej na montażu instalacji fotowoltaicznej, jest zakup produktu o odpowiednio wysokiej wydajności oraz maksymalnie długiej żywotności. Najlepsze produkty są wykonane z materiałów bardzo dobrej jakości, a proces wytwarzania jest w całości zmechanizowany, co diametralnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad fabrycznych. Do najczęstszych problemów występujących szczególnie w przypadku modułów niskiej jakości należy między innymi efekt LID.

 

Czym jest efekt LID?

Moduły tracą swoją moc nie tylko za sprawą wad mechanicznych, ale również pod wpływem promieniowania słonecznego powodującego degradację ogniw od razu po założeniu instalacji.

Zjawisko to nosi nazwę LID (ang. Light Induced Degradation) i praktycznie nie da się go uniknąć (dotyczy wszystkich modułów, jednak w zależności od jakości, dotyka je w różnym stopniu). Należy wiedzieć, że moc danego ogniwa przypisana przez producenta przewiduje wystąpienie zjawiska LID i przedstawia tym samym rzeczywistą moc operacyjną urządzenia.

Niezależnie od typu modułu producenci zapewniają standardową gwarancję na moc na poziomie: - 95% po 5 latach pracy, - 90% po 10 latach pracy, - 80% po 25 latach pracy.


Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

  • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl