Zjawisko PID i delaminacja powłoki antyrefleksyjnej
Przewiń do artykułu
Menu

Niezawodność i jakość to cechy wpisane w charakterystykę nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Zwykle ich produkcja podlega stałej kontroli jakości, chociaż zdarza się też, że pewne wady fabryczne nie zostają zauważone. Ponadto, moduły mogą ulec uszkodzeniu w transporcie oraz podczas montażu instalacji, co także może przyczynić się do skrócenia ich żywotności. Nawet podczas samego użytkowania, w ciągu każdego roku moc modułów wykonanych z krzemu krystalicznego będzie spadać średnio o 0,5 - 0,6%/rok.

Kluczem do zwiększenia opłacalności inwestycji, polegającej na montażu instalacji fotowoltaicznej, jest zakup produktu o odpowiednio wysokiej wydajności oraz maksymalnie długiej żywotności. Najlepsze produkty są wykonane z materiałów bardzo dobrej jakości, a proces wytwarzania jest w całości zmechanizowany, co diametralnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad fabrycznych. Jednym z najczęstszych porblemów występujących w przypadku modułów niskiej jakości jest zjawisko PID.


Zjawisko PID

Zjawisko PID (z ang. PID – Potential Induced Degradation), czyli degradacja indukowanym napięciem to skutek różnicy potencjału pomiędzy uziemioną ramą aluminiową paneli (0 V) a skrajnie położonymi w stringu modułami o różnej biegunowości (napięcie na poziomie 600 V). Zjawisko to przekłada się na niemałe straty mocy, a problem mogą pogłębiać wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza. Należy zwrócić uwagę, czy nasze moduły były testowane pod kątem zjawiska PID i mają oznacznie „PID-free”.


Delaminacja powłoki antyrefleksyjnej

Mówiąc o zjawisku PID trzeba wspomnieć również o delaminacji powłoki antyrefleksyjnej, która jest bezpośrednią przyczyną jego powstawania.

Delaminacja powłoki antyrefleksyjnej - powłoka antyrefleksyjna (ARC) – mówiąc w uproszczeniu - zwiększa absorpcję światła i ilość generowanej energii. O rozwarstwieniu ARC mówimy wtedy, gdy powłoka wyraźnie odkleja się od silikonowej powierzchni ogniw. Problem staje się poważny dopiero wtedy, gdy powłoka rozwarstwiła się na dużej powierzchni modułu, gdyż skutkuje to powstaniem zjawiska PID.


Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

  • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl