Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę?
Przewiń do artykułu
Menu

Przyszły właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej może sfinansować swoją instalację na trzy sposoby – ze środków własnych, z uzyskanego dofinansowania, lub zakupić ją na kredyt. To ostatnie rozwiązanie w ostatnim czasie intensywnie promują banki. Jak z niego skorzystać?

Polacy stają się coraz bardziej świadomi środowiskowo i ekologicznie, więc coraz częściej decydują się na zakup technologii przyjaznych środowisku – w tym mikroinstalacji. Banki polskie zauważyły „modę na eko” i chętnie udzielają dedykowanych kredytów na fotowoltaikę i inne "zielone" inwestycje, zwane „ekopożyczkami”.


Co można sfinansować za pomocą kredytu?

Ekopożyczki mają służyć pomocy w finansowaniu wszelkich inwestycji OZE, urządzeń mających poprawić jakość powietrza i tych wpływających na poprawienie efektywności energetycznej budynków. Można więc ubiegać się o kredyt na:

  • instalację fotowoltaiczną wraz z usługą montażu,
  • kolektory solarne i pompy ciepła,
  • pojazdy z napędem elektrycznym (np. samochody, motocykle i skutery).

Inwestorzy indywidualni mogą ubiegać się aż o 80 tys. złotych. Kredyty na ekologiczne urządzenia są zwolnione z prowizji, a okres spłaty wynosi minimum 10 lat.


 

Przeczytaj także: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Przykłady

 


A oprocentowanie?

W przypadku urządzeń ekologicznych oprocentowanie zmienne pożyczki wynosi 7,20%. Inwestorzy w fotowoltaikę mogą jednak liczyć na nieco lepsze warunki w postaci znacznego obniżenia oprocentowania, pod warunkiem dostarczenia faktur potwierdzających zakup urządzeń ekologicznych w ciągu 14 dni roboczych od dnia ich otrzymania. Co ważne, kwoty na fakturach powinny wynosić minimum 85% całkowitej kwoty pożyczki.


Pozostałe źródła finansowania

Inwestorzy prywatni mogą liczyć na ulgę podatkową na zakup instalacji fotowoltaicznej – dla nich podatek VAT wynosi 8%. Ponadto, przy jednoczesnej wymianie źródła ciepła, można ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w ramach programu Czyste Powietrze, które wynosi 5 tys. (nie więcej niż 50% kosztów inwestycji). Poza tym wciąż jeszcze można skorzystać z programu Mój Prąd ze zmodyfikowanymi zasadami, jednak trzeba się spieszyć, bo budżet jest już na wyczerpaniu. Więcej o Moim Prądzie 3.0 przeczytasz tutaj.

 

Źródło:

Grafika:

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl