Kocioł gazowy i instalacja c.o. - dobierz je z głową
Przewiń do artykułu
Menu

Ogrzewanie domu jednorodzinnego gazem to jeden z najbardziej komfortowych systemów grzewczych. Przed decyzją warto jednak wiedzieć, jak wybrać ten rodzaj instalacji, żeby było i efektywnie i ekonomicznie.
 

Instalacja gazowa domu jednorodzinnego (w przypadku gazu z sieci) to układ przewodów i urządzeń prowadzonych na zewnątrz i wewnątrz budynku, składający się z:

 • przyłącza poprowadzonego od gazociągu,
 • kurka głównego
 • dopływu rozdzielczego
 • szafki gazowej z gazomierzem
 • pionu
 • przewodów użytkowych, skierowanych do urządzeń gazowych

Sercem wewnętrznej instalacji gazowej jest, oczywiście, kocioł gazowy (często centralne ogrzewanie z funkcją podgrzewania wody użytkowej). Oprócz niego do urządzeń odbierających gaz zaliczamy też kuchnię gazową i kominek gazowy.

Rodzaje kotłów gazowych i koszty ogrzewania

Typ kotła, jaki wybierzemy do instalacji, określi wydajność spalania gazu, a więc i koszty, które trzeba ponieść na ogrzanie domu i przygotowanie c.w.u.

Na rynku mamy do wyboru następujące rodzaje kotłów gazowych:

 • Kotły tradycyjne - z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, gdzie średni koszt wytworzenia 1 kWh wynosi około 0,43 zł; minusem jest tu wychładzanie kotłowni, co zwiększa koszty ogrzewania budynku.

 


źródlo: hydrosferasklep.pl

 • Kotły pulsacyjne - zaawansowany pod względem technologicznym, gdzie spalanie odbywa się poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi, bez palników. Średni koszt wytworzenia 1 kWh wynosi 0,25 zł. Wadą rozwiązania jest wysoki koszt konstrukcji - nawet w wysokości 13-15 tys. zł.


źródło: cozaile.pl

 • Kotły kondensacyjne - najnowocześniejsze kotły gazowe, pozwalające na odzyskiwanie ciepła ze spalin. Oszczędne i ekonomiczne, gdzie średni koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej wynosi 0,38 zł. Mają one zamkniętą komorę spalania i nie zajmują dużo miejsca w kotłowni.


źródło: www.junkers.pl


 

Przeczytaj także: Co trzeba wiedzieć o kotłach gazowych?

 


Jeśli przyjmiemy, że instalacja gazowa ma ogrzać budynek jednorodzinny o powierzchni 120 mkw (czyli dom mały), który ma termoizolację i nowe okna, a jego zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 110 kWh/m2 na rok, to szacunkowe koszty ogrzewania w skali roku będą się przedstawiać następująco (dane z listopada 2017):

 • 5.676 zł w przypadku kotłów tradycyjnych
 • 5.016 zł w przypadku kotłów kondensacyjnych
 • 3.300 zł w przypadku kotłów pulsacyjnych

Im bardziej energooszczędny lub pasywny jest budynek, tym koszty ogrzewania gazowego maleją. W przypadku kotłów pulsacyjnych i domu pasywnego spadają do nawet 450 zł na rok. Jest też z oczywiste, że im większy budynek i im gorzej zaizolowany, tym koszty będą wyższe.

Jak prawidłowo dobrać kocioł gazowy?

Chcąc ustalić moc kotła dla określonego budynku jednorodzinnego, przyjmuje się następujące szacunkowe parametry zapotrzebowania na moc:

 • budynek stary, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, stolarka okienna to okna zespolone: moc potrzebna to 130–150 W/m2
 • ten sam dom, ale z nowymi oknami: ok. 100–130 W/m2
 • ściany zewnętrzne z cegły z izolacją cieplną 40–60 mm: 80–100 W/m2
 • ściany z cegły dziurawki i 80– 100 mm izolacji: 60–80 W/m2

Minimalna rekomendowana moc pieca gazowego w nowym, dobrze zaizolowanym i niskoenergetycznym domu większym - o powierzchni 160 mkw - wynosi 25 kW.

To jednak nie wszystko. Ważne jest, czy kocioł ma także podgrzewać c.w.u. Jeżeli odległość kotła od odbiorników ciepłej wody przekracza 8–10 m lub w domu mogą być używane jednocześnie dwa duże odbiorniki, np. wanna i kabina prysznicowa, to nie powinno się montować kotła dwufunkcyjnego (ogrzewanie i c.w.u.), bo będą problemy z jednoczesnym dostarczeniem ciepłej wody do obu miejsc.


 

Przeczytaj także: Czym się kierować przy wyborze kotła gazowego?

 


Nowoczesne kotły mają w swoim oprogramowaniu tzw. pierwszeństwo ciepłej wody. Dlatego nie dodaje się do mocy kotła, potrzebnej na ogrzewanie budynku, mocy potrzebnej do przygotowania c.w.u. Na czas przygotowania ciepłej wody staje pompa obiegowa c.o. i cała moc kotła może być wykorzystana do podgrzania wody w zasobniku c.w.u.

Inne elementy systemu

Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym to jednak nie tylko kocioł. Do niego trzeba dodać pozostałe elementy kotłowni, jak pompy, zawory i system rozprowadzania wody.

Na jednej ze stron kalkulatorów budowlanych znaleźliśmy kalkulację kosztów całościowej instalacji z kotłem gazowym dla domu nieco większego, bo o powierzchni 160 mkw. Pojawiły się przydatne informacje.

Koszt gazowej instalacji c.o. w domu o powierzchni 160 mkw wynosi około 30.000-32.000 zł. W obliczeniach ujęto koszt montażu i zakupu 12 wydajnych grzejników o mocy 1100-1300 W, instalacji ogrzewania podłogowego (coraz bardziej popularnego), koszt doprowadzenia rur grzewczych, koszt zakupu i założenia pieca gazowego.
Do analizy wybrano piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, który kosztuje 15.000 zł (zestaw z kompletem wyposażenia do kotłowni), o mocy 25 kW. Prace rozpoczęto w momencie, gdy budynek nie miał jeszcze posadzek ani tynków na ścianach.

Obliczenia dotyczą budynku wykonanego w nowej technologii, która zapewnia małą utratę ciepła. Jeśli centralne ogrzewanie byłoby montowane w starym, nieocieplonym budynku, wówczas potrzebna byłaby większa ilość grzejników oraz wydajniejszy kocioł grzewczy. Całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wzrosłyby wtedy o kilkanaście procent.

Myśląc o systemie ogrzewania budynku za pomocą gazu (z sieci lub LPG), nie należy skupiać się tylko na cenie samego kotła, ale wszystkich elementów instalacji. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc pieca adekwatną do zapotrzebowania domu na ciepło. Chodzi o to, żeby ta moc nie była za wysoka, bo będziemy przepłacać za paliwo, ani też za niska, gdyż to z kolei skutkuje brakiem cieplnego komfortu.

Rozważyć trzeba także typ i liczbę grzejników, które zostaną zamontowane w domu – jeśli będzie ich zbyt dużo w stosunku do potrzeb, to przepłacimy już na starcie, gdy zbyt mało – będziemy marznąć.

Instalację gazową najlepiej montować, gdy budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym, a nie później, gdy np. są już położone tynki, gdyż to wymaga kucia ścian. Kosztowniejsze (robocizna), a efekt wizualny gorszy.

W każdym więc przypadku niezbędna jest konsultacja i pomoc fachowców oraz powierzenie zadania solidnej firmie.

Ewa Grochowska

Źródła:

 

FOTO: wolf.waw.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl