Mikroinwertery
Przewiń do artykułu
Menu

W instalacji z mikroinwerterami poszczególne moduły fotowoltaiczne mają swoje własne przemienniki częstotliwości, a połączone są równolegle. Oznacza to, że działają od siebie niezależnie, a zacienienie jednego nie wpływa w żaden sposób na działanie całej instalacji. Każdy moduł zawsze pracuje z możliwie maksymalną wydajnością.

 

Zalety mikroinwerterów:

 1. Dłuższa żywotność - ponieważ mikroinwertery są mniej obciążone, mniej się grzeją i zwykle cieszą się dłuższą żywotnością (co odzwierciedla również dłuższa ochrona gwarancyjna niż w przypadku pojedynczych falowników).
   
 2. Szczegółowy monitoring pracy całej instalacji ze względu na możliwość śledzenia pracy każdego modułu.
   
 3. Skalowalność instalacji – mikroinwertery umożliwiają łatwą rozbudowę instalacji o kolejne panele (np. przy konieczności podniesienia mocy instalacji ze względu na wzrost zużycia energii w domu).


Źródło: https://www.fotowoltaika.belos.com.pl/mikroinwerter-sunshine-500G


Wady mikroinwerterów:

 1. Uutrudnione serwisowanie lub wymiana ze względu na montaż na zewnątrz, pod modułami solarnymi (co wymaga czasami demontażu znacznej liczby paneli).
   
 2. Wyższa cena - zestaw mikroinwerterów jest droższym rozwiązaniem niż zakup jednego falownika dużej mocy.


Przeczytaj także: Inwertery
 


Mikroinwertery są głównie polecane dla niewielkich instalacji budowanych, w przypadku gdy na dachu występują dość spore problemy z lokalnym zacienieniem, lub konstrukcja dachu jest skomplikowana i wymaga montażu modułów na różnych połaciach. W przypadku standardowego dachu, gdzie możliwy jest prosty montaż i nie przewiduje się występowania zacienienia, polecany jest klasyczny falownik.


Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

 • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl