Optymalizatory mocy
Przewiń do artykułu
Menu

Optymalizatory mocy to przetworniki mocy na poziomie modułu, które montowane są pod poszczególnymi panelami (wszystkimi bądź tymi, których działanie jest najbardziej utrudnione, np. ze względu na zacienienie).

Optymalizatory mocy zapewniają:

  • lepszą wydajność instalacji fotowoltaicznej w sytuacji nierównego nasłonecznienia,
  • możliwość monitorowania pracy poszczególnych paneli,
  • równoległe działanie poszczególnych modułów, dzięki czemu jeden panel nie może negatywnie wpływać na pozostałe.

Optymalizatory mocy realizują część zadań spełnianych przez mikroinwertery (są jednak od nich tańsze), ale wymagają współpracy z falownikiem, do którego przekazują informacje umożliwiające optymalizację pracy systemu. Podobnie jak w przypadku mikroinwerterów, zastosowanie optymalizatorów mocy podnosi koszt instalacji fotowoltaicznej. Zasadność ich montażu wymaga więc szczegółowej analizy.


https://www.fotowoltaika.belos.com.pl/mikroinwerter-sunshine-500G


Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

  • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl