Termomodernizacja – ile trzeba wydać najpierw, żeby później wydawać mniej?
Przewiń do artykułu
Menu

Standard energetyczny budynku zależy od dwóch kluczowych danych – od okresu, w którym dom powstał, a w związku z tym od dostępnych wówczas na rynku materiałów i obowiązujących przepisów. Zwykle im budynek starszy, tym standard energetyczny niższy. Podnieść go może tylko kompleksowa termomodernizacja.

Jak wynika z danych GUS, w Polsce spośród 6,05 mln budynków aż 5,5 mln to domy jednorodzinne, zamieszkiwane przez 19,5 mln osób, czyli ponad połowę Polaków. Większość z tych nieruchomości jest jednak dość stara - 21,9 proc. powstało jeszcze przed 1944 r. (głównie w województwach wzdłuż granicy z Niemcami i w województwie opolskim), a kolejne 50 proc. w latach 1945-1988. Zaledwie niecałe 10 proc. powstało po 2003 r., kiedy standardy energetyczne były wyższe.

Przeglądając analizy ekspertów oraz fora internetowe, gdzie wypowiadają się inwestorzy, którzy przeprowadzili lub właśnie prowadzą termomodernizację swoich domów, wysnuć można jeden generalny wniosek, który brzmi: nie da się precyzyjnie określić, ile termomodernizacja domu jednorodzinnego może kosztować (to samo zresztą dotyczy budynków wielorodzinnych). Wszystko zależy od zakresu robót, wybranych materiałów, renomy firmy prowadzącej prace, wieku budynku, skomplikowania jego bryły, nadzoru konserwatorskiego (w przypadku domów o walorach historycznych) lub jego braku oraz, rzecz oczywista, możliwości finansowych samego właściciela budynku.

Jedno jest jednak pewne – w przypadku domów o niskim standardzie energetycznym lepsza jest nawet niekompletna termomodernizacja niż całkowity jej brak. Termomodernizacja to nic innego, jak uszczelnienie budynku w taki sposób, ażeby ciepło z niego nie uciekało. Im mniejsze straty ciepła, tym budynek bardziej energooszczędny, a nasze rachunki za ogrzewanie niższe.

Prace zmierzające do uszczelnienia budynku obejmują ocieplenie ścian, dachów i stropodachów oraz stropów nad nieogrzewanymi piwnicami i podłóg na gruncie, poprzez dodanie do istniejącej ściany dodatkowej warstwy materiału o wysokich właściwościach izolacyjnych. Okna są elementami budynku, przez które traci się zwykle od 15-30 proc. wytworzonego przez system grzewczy ciepła, a jeśli są one bardzo stare i zniszczone, to straty mogą być znacznie poważniejsze. To samo dotyczy drzwi, dlatego oba te elementy budynku podczas termomodernizacji należy wymienić.

Nie można także zapominać o modernizacji lub wymianie źródła ciepła, czyli najczęściej kotłowni z niskosprawnym starym piecem oraz zamontowaniu nowego, najlepiej z automatyką sterującą, reagującą na zmienne warunki pogodowe i tym samym podnoszącą sprawność urządzenia.

Instalacje c.o. wykonane z tzw. czarnych rur mają trwałość od 20 do 50 lat, a w związku z tym w wielu budynkach są one całkowicie zużyte. Ich wymiana jest konieczna. Dobrze, jeśli wraz z nią nastąpi także modernizacja systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową wraz z zainstalowaniem urządzeń zmniejszających zużycie wody.

Wiemy już, co należy zrobić, chcąc przeprowadzić kompleksową modernizację. Pora więc na przyjrzenie się jej kosztom. Posłużymy się kilkoma przykładami, a następnie postaramy się podać zasadnicze ogólne wnioski.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” (na podstawie raportu firmy Rockwool z 2015 r. więcej o tym raporcie tutaj), decydując się na termomodernizację małego domu jednorodzinnego – w podawanym przykładzie to budynek z dachem dwuspadowym, z poddaszem nieużytkowym, o powierzchni 82 m², nieocieplony, ze starymi drewnianymi oknami i drzwiami, z wentylacją naturalną, ogrzewany przez kocioł węglowy – trzeba się liczyć z kosztem inwestycji na poziomie około 21.500 zł. Dodajmy, iż przed rozpoczęciem prac wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową do ogrzewania wynosi 578 kWh/m2/rok, roczny koszt ogrzewania to 5.100 zł oraz zużycie 6,8 tony węgla.

Do głównych kosztów termomodernizacji tego obiektu należeć będzie:

● ocieplenie ścian izolacją o grubości 16 cm – 11.550 zł
● ocieplenie dachu izolacją o grubości 20 cm – 6.700 zł
● wymiana 6 okien – 3.300 zł

Inwestycja tylko w te części domu przyniesie oszczędności roczne w kosztach ogrzewania na poziomie ponad 3.200 zł, wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową wyniesie 206 kWh/m2/rok, a zużycie węgla obniży się do 2,4 tony.

Inne wyliczenia podaje firma Termo Organika, analizując koszty termomodernizacji budynku z lat 70. ubiegłego wieku, tzw. kostki, w której wymieniono już okna (8 okien plus 4 balkonowe to koszt około 11.200 zł) oraz instalację centralnego ogrzewania (tu koszt zależy od długości instalacji i zastosowanych rozwiązań grzewczych, w tym kotła).

Powierzchnia elewacji takiej typowej kostki wraz z wnękami loggii, to około 290 m2. Po termomodernizacji ściany zewnętrzne mają odpowiadać obecnym standardom i mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,25 W/(m2*K). Ściany domu mają grubość 40 cm i są wymurowane z bloczków z betonu komórkowego (24 cm). Od zewnątrz osłaniają je cegły dziurawki (12 cm). Między murem konstrukcyjnym a ścianą osłonową jest szczelina powietrzna szerokości 4 cm. W tańszym wariancie inwestor zapłaci za termomodernizację ścian zewnętrznych ponad 21.500 zł, zaś w wariancie droższym – 26.300 zł.

Z kolei firma Rockwool, we wspomnianym już raporcie, wylicza, iż całkowity koszt termomodernizacji takiego domu-kostki z lat 70., o powierzchni 118 m2, wyniesie 40.750 zł i obejmie ocieplenie ścian, dachu, stropu nad piwnicą i wymianę okien oraz drzwi. Z początkowych kosztów ogrzewania na poziomie 6.500 zł/rok, można jednak po takiej inwestycji zejść do poziomu 1.800 zł.

Dodajmy jeszcze, iż ta sama firma obliczyła, ile może kosztować pełna termomodernizacja domu z lat 30. ubiegłego wieku, objętego nadzorem konserwatorskim, w którym trzeba odkopać ławy fundamentowe, odtworzyć izolację przeciwwilgociową, ocieplić fundamenty i podłogi oraz ściany zewnętrzne i połać dachu.

foto: tuwroclaw.pl

Oto orientacyjne koszty termomodernizacji takiego zabytku:

● ocieplenie ścian zewnętrznych - 17600–19200 zł
● ocieplenie ścian fundamentowych – 3.750 zł
● ocieplenie podłogi (wcześniej rozebranie starej) – 12.900 zł
● wymiana okien (w zależności od materiału, z którego są wykonane) – od 20.000 zł (te z PCV) do nawet 60.000 zł (z PVC z aluminiowymi nakładkami od zewnątrz)
● kompleksowa termomodernizacja dachu (ocieplenie połaci i poddasza w stropie, wymiana dachówek i systemu rynnowego) – od 36.000 do 40.000 zł

Podajemy te wyceny ku przestrodze dla wszystkich tych inwestorów, którzy zachwyceni urodą starych budynków, w dodatku znajdujących się pod nadzorem konserwatorskim (chociaż te bez nadzoru także mogą zachwycić), przymierzają się do kupna takiego domu. Zdecydowanie lepiej sprawdzić, czy w ogóle i jakie prace termomodernizacyjne zostały wykonane, zanim podejmiecie decyzję o zakupie. Cena sprzedaży budynku może okazać się tylko częścią nakładów, które trzeba będzie ponieść, ażeby w domu takim dało się mieszkać według obecnych standardów.

Czy można podać jakieś ramowe wartości kosztów poszczególnych prac termomodernizacyjnych? Można, jeśli pamiętamy, iż są one orientacyjne i mogą dalece odbiegać od określonej realizacji inwestycji, o powodach tego stanu pisaliśmy początku artykułu.

Koszty orientacyjne termomodernizacji:

● ocieplenie ścian zewnętrznych – od 150 do 250 zł/m2,
● ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym – od 80 do 100 zł/m2,
● ocieplenie dachu nad poddaszem ogrzewanym – od 100 do 150 zł/m2,
● ocieplenie stropu nad piwnicą – 100 zł/m2,
● wymiana okien – od 800 do 1.200 zł/m2,
● modernizacja instalacji wewnętrzej centralnego ogrzewania – ok. 40 zł/m2,
● modernizacja instalacji ciepłej wody – nie jest możliwe ze względu na bardzo różne rozwiązania instalacyjne istniejących systemów i możliwości ich usprawnienia.

Koszt kompleksowej termomodernizacji budynku wynosi zatem od 200 do 400 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Dla budynku o powierzchni użytkowej 150 m2 to wydatek od 30.000 do 60.000 zł.

Ewa Grochowska

FOTO: mk/regiodom.pl

Źródła:

budujemydom.pl

gazetaprawna.pl

muratordom.pl

muratorplus.pl

gridw.pl

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl