Jak nie dać się zrobić w konia, inwestując w fotowoltaikę? Gwarancja na panele PV
Przewiń do artykułu
Menu

Rok 2020 był kolejnym rokiem fotowoltaiki w Polsce. Instalacja PV to przede wszystkim sposób na realne obniżenie rachunków za prąd oraz niezależność od podwyżek cen energii. To także ekologiczne rozwiązanie dla domów z myślą o czystym środowisku na pokolenia. Jak jednak nie dać się zrobić w konia, inwestując w fotowoltaikę?

Standard to podstawa. Także w przypadku branży odnawialnych źródeł energii, które w polskim krajobrazie na szerszą skalę pojawiły się po nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii w 2016 roku. Po tych kilku latach rynek zaczyna się klarować, a oferty na instalacje fotowoltaiczne powinny już spełniać kilka podstawowych standardów.


Fotowoltaika z długą gwarancją i rękojmią firmy o stabilnej pozycji w branży

Każdy z komponentów składających się na instalację fotowoltaiczną - panele fotowoltaiczne, falownik, zabezpieczenia, okablowanie itp., trafia do przyszłego właściciela domowej elektrowni słonecznej z gwarancją producenta. Z reguły jest to od 2 do 10 lat na poszczególny komponent. Ale instalacja fotowoltaiczna ma sprawdzać się i generować energię na kilka pokoleń! Dlatego, aby nie dać się zrobić w konia, należy wybrać ofertę i firmę która rozszerzając okres gwarancyjny, bierze za montowany przez siebie sprzęt pełną odpowiedzialność i daje dodatkową, swoją, gwarancję na wszystkie komponenty.


 

Przeczytaj także: Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów

 


Rozszerzona gwarancja na komponenty instalacji fotowoltaicznej to sytuacja win-win. Firma oferująca instalację musi być pewna technologii i producentów, a klient zyskuje bezpieczeństwo energetyczne. Taka gwarancja powinna być powyżej kilkunastu lat, a gwarancja na sprawność paneli na 25 lat.


Gwarancja szybkiego montażu instalacji i natychmiastowego zgłoszenia jej do energetyki

Kolejne lata pokazują, że zainteresowanie technologią fotowoltaiki wśród Polaków systematycznie i skokowo rośnie. Wraz z tym wzrasta również zapotrzebowanie na wysokiej jakości technologię. Dostęp do niej nie jest jednak tak oczywisty jak wskazują oferty instalatorów. Trzeba zwracać uwagę, czy to co oferują firmy w reklamach i ofertach jest tym samym co wyląduje u nas na dachu. Często jest tak, że firmy oferują producenta paneli z daną mocą, a potem panicznie szukają u hurtowników tych produktów, lub czekają aż dopłyną do europejskich portów za kilka tygodni. Termin montażu powinien być z góry ustalony i nie wynosić więcej niż 2 tygodnie.

Wybierając standard, należy więc postawić na firmę, która w ramach kompleksowej obsługi klienta gwarantuje szybki montaż, co jednocześnie oznacza, że ma dopracowaną logistykę i sprawdzoną sieć instalatorów. Jak się okazuje, kluczem do sukcesu jest współpraca z certyfikowanymi ekipami instalatorów w całym kraju oraz ciągłość dostaw poszczególnych komponentów.

W przypadku standardu i kompleksowej obsługi nie bez znaczenia jest również czas zgłoszenia zamontowanej instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego - im szybszy, tym szybciej klient zacznie czerpać zysk z produkcji energii elektrycznej. Powinien on być zrobiony natychmiast po zamontowaniu systemu.


Elegancka i prestiżowa technologia

Inwestycja w odnawialne źródła energii to również trend - zmiana świadomości społecznej odnośnie ochrony środowiska i czystego powietrza. Stawiając na fotowoltaikę, w standardzie przyszły jej właściciel powinien otrzymać elegancką i wydajną technologię.

Czarne panele monokrystaliczne powinny mieć już moc ponad 300 Wp na panel oraz technologię ogniw połówkowych tzw. HALF CUT PERC. To jest standard w krajach rozwiniętych, bo większa wydajność i efektywność produkcji energii elektrycznej to więcej energii w gniazdku. Ta technologia to też dłuższa żywotność paneli i utrzymanie sprawności na wyższym poziomie po 25 latach.


 

Przeczytaj także: Dotacja na poziomie 95% do fotowoltaiki, pomp ciepła czy termomodernizacji?

 


W przypadku kluczowych w instalacji fotowoltaicznej paneli, inwertera i zabezpieczeń zbyt niska ich cena z reguły przekłada się na przyszłe kłopoty. Firma powinna poręczać za dostarczane przez siebie komponenty, stawiając przede wszystkim na sprzęt od sprawdzonych producentów o solidnej międzynarodowej marce.


Tanie finansowanie

Ważnym elementem w wyborze firmy sprzedającej instalacje fotowoltaiczne jest też kompleksowość ich oferty w kontekście taniego finansowania. Często firmy mają umowy z bankami i dzięki tym umowom da się otrzymać finansowanie na poziomie niższym niż 5% RRSO na 10 lat. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna sama się spłaca, a właściciel domu zamiast płacić rachunki za prąd spłaca ratę kredytu. To najlepsza z możliwych inwestycji bo właściciel domu nie inwestuje nic. Wiele firm instalujących panele gwarantuje właśnie takie finansowanie co jest najlepszą opcją jeśli nie mamy wystarczającej ilości gotówki.

Zaufanie klientów wizytówką firmy - troska o jakość obsługi

Liczba zadowolonych klientów a przede wszystkim ich wiarygodność jest wizytówką każdej firmy, niezależnie od branży. W poszukiwaniu standardu warto więc zorientować się, czy interesująca nas firma posiada portfolio, aktywne konta na portalach społecznościowych oraz stronę internetową - media, na których można zobaczyć zamontowane przez nią instalacje fotowoltaiczne. Stale rosnąca liczba zadowolonych klientów to rezultat dynamicznego rozwoju, jakości usług i wysokiego standardu obsługi.

Częścią tej kompleksowej obsługi powinna być troska o każdego, indywidualnego klienta - monitoring działania jego instalacji, dostępne na co dzień biuro obsługi oraz zaplecze serwisowe, a także pomoc w dobraniu odpowiedniej taryfy i rozliczenia z zakładem energetycznym. Przyszły właściciel domowej elektrowni słonecznej zyska dzięki temu pewność, że jego rachunki będą niskie, a oszczędności trafią bezpośrednio do niego portfela.

Poniżej zamieszczamy również odnośniki do dwóch wartościowych artykułów, które także poruszają temat gwarancji na panele słoneczne:

 

 

Źródło artykułu:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Wysokie Napięcie

redakcja@wysokienapiecie.pl